Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

Amazon.com.tr  Haksızlık Yapıyor Resmen!

1.920görüntüleme
Kürşad
Kürşad 11 Kasım 2020 13:39

10 Kasım 2020 tarihinde 406-2204937-4341142 sipariş numarası ile Xiaomi Mi Band 5 siparişi verdim. Birkaç gün öncesinde Hepsiburada'dan sipariş etmiştim ama teslimat tarihi Amazon'a göre daha ileri tarihli olduğu için oradaki siparişimi iptal edip Amazon'dan aldım. Prime üyeliğim var diye 1 gün sonrasında teslim alacaktım, dolayısı ile aradaki farka göz yumdum. Nitekim öyle de oldu.

Ürün bugün teslim edildi. Ama gel gelelim ki ürün açıklamasında belirtmedikleri halde Çin malı versiyonlu, Türkçe dil/karakter desteği olmayan, güncelleme almayan versiyon ürün teslim ettiler.

Müşteri hizmetlerini konu ile ilgili olarak aradığımda ise; ne bir çözüm üretme yaklaşımı sergiledi, ne de sorunu kabul etti. Anlıyorum anlıyorum diyerek geçiştirmekle yetindi.

İsterseniz iade alabiliriz dedi. İade edebileceğimi ben zaten biliyorum. Sorun iade etmek değil. Hem aradaki kayıptan dolayı maddi olarak zarar edeceğim. Hem de yeniden işini düzgün yapan bir alışveriş sitesinden sipariş vererek ürünümün gelmesini beklemek zorunda kalacağım.

Sınıfta kaldın Amazon Türkiye. İnsanları manipüle edecek ürün açıklamaları yazarak  suç işliyor, üstüne üstük müşterisine bu bilgiyi vermediği için "Biz zaten yazmamışız." şeklinde açıklama yaparak  su üstüne çıkmaya çalışıyorsunuz.

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Eren
Eren11 Kasım 2020 20:26
 

Aynı sorun bende de var bir çözüm bulabildin mi?

Kürşad
Kürşad24 Kasım 2020 15:06
 

Bir müddet sonra kendi kendiliğine çözüldü sanırım.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler