Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Amazon Yetkili Birine Ulaşamama

1.347görüntüleme
Yaşar
Yaşar 04 Aralık 2020 13:39

1- 28 Kasım 2020 günü Amazon.com.tr den bir ürün sipariş geçtim. Ürün 30 Kasım pazartesi günü elime geçti, Paketi açtığım da içinden aksesuar eksik çıktığını gözlemlemem üzerine ürünü derhal aynı gün iade ettim. 1 Aralık günü iadem Amazon.com.tr ye ulaştığını telefonla teyit ettim. Sitelerinde para iadesi aynı gün yapılır ibaresi bulunmasına rağmen 4 Aralık günü rica minnet telefon görüşmesi ile yaptırdım. Ancak param 7 ile 10 iş günü sonra bankama ulaşacağını ifade ettiler. Soru: bu tüketiciyi koruma yasasına aykırı değil midir?

2- Müşteri hizmetlerinden 4 gün üst üste yetkili biri ile görüşme hususunda rica da bulundum. Bana her defasında söylenen şu dur. "Görüşme talebinizi aldık size en kısa süre de yetkili biri dönecektir " denildi. Ancak arayan olmadı. 3- Amazon dan aldığım ürün den eksiksiz olarak yeniden sipariş vermek istedim. Ancak yine eksik ürün gönderilmemesi ile alakalı endişemin ortadan kalması için Amazon yetkililerin satıcı firma ile iletişime geçip, görüşüp satıcının eksik ürün pazarlamaması husunda uyarılmasını gerektiğini rica ettim. Müşteri temsilcisinin bana telefonda ifa ettiği şudur: "biz en az iki kez eksik ürün satıcı tarafından gönderilirse, satıcı ile iletişime geçiyoruz. Bu ticari ahlaka, yasalara uygun mudur?

Örnek: 100 000 TL lik alışveriş yaptığımı kabul edelim. Ürün eksik çıktı. İade ettim. 10 000 Tl param 15 gün onlar da kalacak. Tekrar aynı ürünü sipariş ettim. Yine eksik, iade ettim. Bir 100 000 TL param 15 gün daha onlar tarafından kullanılacak mıdır? Eğer böyle ise tüketicinin korunması hakkında kanun- mevzuatına aykırı değil midir? Yani yasadışı ticaret yapmıyorlar mı?

Gelişme
Gelişme

04 Aralık 2020 13:40

1- 28 Kasım 2020 günü Amazon.com.tr den bir ürün sipariş geçtim. Ürün 30 Kasım pazartesi günü elime geçti, Paketi açtığım da içinden aksesuar eksik çıktığını gözlemlemem üzerine ürünü derhal aynı gün iade ettim. 1 Aralık günü iadem Amazon.com.tr ye ulaştığını telefonla teyit ettim. Sitelerinde para iadesi aynı gün yapılır ibaresi bulunmasına rağmen 4 Aralık günü rica minnet telefon görüşmesi ile yaptırdım. Ancak param 7 ile 10 iş günü sonra bankama ulaşacağını ifade ettiler. Soru: bu tüketiciyi koruma yasasına aykırı değil midir? 2- Müşteri hizmetlerinden 4 gün üst üste yetkili biri ile görüşme hususunda rica da bulundum. Bana her defasında söylenen şu dur. "Görüşme talebinizi aldık size en kısa süre de yetkili biri dönecektir " denildi. Ancak arayan olmadı. 3- Amazon dan aldığım ürün den eksiksiz olarak yeniden sipariş vermek istedim. Ancak yine eksik ürün gönderilmemesi ile alakalı endişemin ortadan kalması için Amazon yetkililerin satıcı firma ile iletişime geçip, görüşüp satıcının eksik ürün pazarlamaması husunda uyarılmasını gerektiğini rica ettim. Müşteri temsilcisinin bana telefonda ifa ettiği şudur: "biz en az iki kez eksik ürün satıcı tarafından gönderilirse, satıcı ile iletişime geçiyoruz. Bu ticari ahlaka, yasalara uygun mudur? Örnek: 100 000 TL lik alışveriş yaptığımı kabul edelim. Ürün eksik çıktı. İade ettim. 10 000 Tl param 15 gün onlar da kalacak. Tekrar aynı ürünü sipariş ettim. Yine eksik, iade ettim. Bir 100 000 TL param 15 gün daha onlar tarafından kullanılacak mıdır? Eğer böyle ise tüketicinin korunması hakkında kanun- mevzuatına aykırı değil midir? Yani yasadışı ticaret yapmıyorlar mi? Takdir bu şikayetleri okuyanlara aittir.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler