sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Amazon Ürünümü Göndermiyor, Para İadeside Yapmıyor!

Zehra Zehra18 Kasım 2018 19:54

Amazondan aldığım Prima Premium care külot bezi 15 Kasım Perşembe günü son teslimat tarihi olmasına rağmen gelmedi. Bana verilen bilgiye göre MNG Kargo getirmemiş. 16 Kasım cuma günü öğleden sonra Amazon'u aradım ve 20₺ promosyon ücreti yükleyip saat 18:00'a kadar ürünün elime ulaşacağı ve bir sıkıntı olursa 22:00'a kadar bana ulaşacaklarını, takipte olduklarını söylediler. Dönüş yapılmadı ve ben saat 19'da aradım, durumu detaylarıyla öğrendiler ve yetkiliyle görüşmek için beni beklemeye aldılar, sonucunda ben beklerken telefonu kapattılar ve dönüş yapmadılar.

Bir müddet sonra tekrar aradım ve tekrar başka bir müşteri temsilcisi ile detaylı bir şekilde görüştük. Bana mecbur yarına kadar beklemeniz gerekiyor, kargo firması kapandı, yarın ulaşır dendi. Elimde bez kalmadığını idare etmekte zorlandığımı söylememe rağmen yarına kadar bekleyin dendi. Mecbur bekledim fakat bugün hala dönüş yapılmadı. Ben arayıp yetkili biriyle görüşmek istedim, aciliyetini bildirdim, 24 saat içinde dönüş yapılacağı söylendi. Bekleyemeyeceğimi söyleyip para iadesi istedim fakat bunu da kabul etmediler.

Bugün kaç kez aradım, marketler kapanmadan bez almam gerekiyor acil dönüş yapılsın lütfen dememe rağmen, hala her aramamda dönüş yapılacak en kısa sürede diyorlar ve geçiştiriyorlar. Bebek bezi gibi önemli bir şeyi böyle geciktirip, müşteriye 'yapacak hiçbir şey yok bekleyin' demek bir firma için hiç hoş bir davranış değil. Kargo firmasının göndermemiş olması benim problemim olmamalı, eğer siz bir kargo firması ile anlaştıysanız onun sorumluluğuda sizde olmalı.

Müşteri memnuniyetine yeterince önem gösterdiklerini düşünmüyorum. En baştan 20₺ sus payı verip sonrasında ürünü gönderemeyince seslerinin çıkmaması, müşteriyi sürekli geçiştirmek resmen saygısızlık. Bir müşterinin problemine dönüş yapmamak ne demek?! Sorumluluğunu üstlenemiyorsanız, problemleri müşteri memnuniyetini kazanarak çözemiyorsanız Amazon ismini düşürmeyin yerlere. Bu durumu gerekli yerlere şikayet edeceğim benim mağduriyetim giderilmezse.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler