Amazon Ulaşmayan ve Ücreti Alınan Ürün

Lale Lale16 Nisan 13:21

Koskoca Amazon Türkiye'ye gelince burada hizmet kalitesini düşük tutmayı mı hedefledi acaba. Amazon üzerinden 2 adet kedi tüy toplama aleti sipariş ettim. Sistem pozitif shop diye bir tedarikçiye yönlendi. Alışverişi 19.03 gibi yaptım 24.03 gibi ürün geldi. Fakat 2 adet sipariş 1 adet geldi 2 adet faturası ile. Durumu Amazon'a mail atarak ilettim. Bir hızlı mail dönüşü, firmaya ilettik onlar sizi arayacaklar sorunu 2 gün içinde çözecekler diye. CC'ye koyarak bu yönde firmaya mail atılmış. Sonrasında Amazon müşteri  hizmetleri v**d**aradı. Sorunu takip ettiğini en kötü ihtimalle gelmeyen ürünün ücret iadesi sağlanacağını bildirdi. 

Sorun çözüldü mü sorusuna,   evet cevabı vermemi istedi, çözülmedi deyince sorunun askıda kalacağını, benim işaretleme mi istedi ( kendini kurtarma peşinde ) bende olumlu yanıt verdim. Bundan sonrasında defalarca mail attım. Hep aynı maille karşılaştım. En son daha mail atmamamı belirten ve sorunu tedarikçi firma ile çözmem gerektiğini bildiren bir mail aldım ( hiçbir iletişim bilgisi verilmeden.) sonuç olarak bu kadar dünyanın bir numarası bir e-ticaret firmasının bu kadar vurdumduymaz bu kadar hizmet yoksunu olduğunu görmek inanılmaz. 

Instagram 'dan bile havale ederek aldığınız ürünü güven ilişkisi içinde rahatlıkla takip ettiğimiz ve sorun yaşamadığımız bir dönemde böylesi bir hizmet kabul edilmez. Amazondan alışveriş yapıp sorunla karşılaşırsanız çözüm olmadığını anladım.  kendi e-ticaret firmalarımız dan örnek almalarını kendilerine öneriyorum. Gönderilmeyen ve hak etmeden kazandıkları parayı hem ilgili pozitif shop tedarikçisine ve Amazon' un takdirine bırakıyorum. Herkese şikayet ediyorum.   

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler