Amazon Türkiye'nin Keyfi Sipariş İptali

Mehmet Mehmet05 Ekim 22:27

Yaklaşık bir haftadır Amazon üzerinden vermiş olduğum siparişler sebepsiz yere iptal ediliyor. Defalarca mail attım. Bana 02.10.2020 günü itirazınız kabul edildi 72 saat sonra sipariş verin denildi. 3 gün bekledim sipariş verdim. Tekrar iptal edildi... Bana 48 saat sonra sipariş verin diye dalga geçer gibi mail yolladılar... Müşteri memnuniyeti sıfır. Hasarlı bir ürün alıp iade ettiğinizde ve tekrar aynı uru den sipariş verdiğinizde sizin o urunu başkasına sattığınızı düşünüyorlar. Bir daha alışveriş yapmayacağım. Bana atilan maili aynen atıyorum.

Merhaba, Satın alma geçmişinize ve davranışınıza baktığımızda ürünleri yeniden satmak istediğinizi düşündüğümüzden bu siparişi kabul edemiyoruz.

Kullanım ve Satış Koşullarımızda belirtildiği üzere, ürünleri yalnızca ortalama bir hanenin genel ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda satıyor ve yalnızca son kullanıcılara satış yapıyoruz. Bu durum, tek bir siparişteki ürünlerin sayısı için geçerlidir. Söz konusu prensip, aynı ürün için verilen birden fazla sipariş için de geçerli olup ayrı siparişlerin toplamda normal bir hanenin genel ihtiyaçlarını karşılayacak bir miktara denk gelip gelmediği gözetilir.

Sipariş politikalarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Amazon.com.tr Kullanım ve Satış Koşulları sayfamızın “Sözleşmemiz” bölümünü inceleyin. Amazon.com.tr’nin tüm sayfalarının altında bu sayfanın bağlantısını bulabilirsiniz.

Siparişinizi yanlışlıkla iptal ettiğimizi düşünüyorsanız lütfen bu mesajı yanıtlayıp durumu bize bildirin. Sipariş numarası: 171-0200168-4641943

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler