19 Ocak
Yorum Yap
#11469236

Amazon Türkiye Sorunlarımla Baş Başa Bıraktı!

Kartımdan iki kere aynı TV için ödeme çektiler ve kesilen ekstre de bunu ödemek zorunda bırakıldım. Amazon'dan verdiğim sipariş için bin pişman oldum. Burada ki yorumları okusaydım asla sipariş geçmezdim. Detaylı sorunu öğrenmek isteyenler aşağıdaki bölümü okuyabilirler.


(Türkiye pazarına milleti kandırmak için girdiklerini düşünmeye başladım. Tam 12 gün sonra bana geri dönüş yaptılar. Ben siparişi verirken taksitli seçeneği seçmeme rağmen benden tek çekim yaparak işlem yapmışlar. Bir gün sonra fark edip email ile durumu bildirdim. O kadar hızlı döndüler ki çözecekler sandım. Bir tık özelliği diye hiç haberim olmayan saçma sapan bir bahane ile bunu yaptıklarını ve (Müşteri temsilcisi B* hanım) bu ödemeyi iptal edemeyeceklerini ilgili ürünü kendi depolarına çekerek para iademi ondan sonra yapabilecekleri ve benim tekrardan sipariş geçmemi söylediler.


Defalarca teyit etmeme rağmen sorun yaşanmayacağı konusunda beni ikna etti. Ben de aynı siparişi tekrar geçtim. 4 gün sonra 2 üründe kargo ile adresime geldi ve beklemediğim bir ürün olması sebebi ile birini iade ettim. Durumu tekrar email ile B* hanım'a bildirdim. Aradı ve kargo şirketinin hatası olduğunu ilgili yerlere ürünün kendi deposuna gelmesi için yazışmaları yaptığını söyledi ve benim ikinci defa sipariş ettiğim taksitli ödeme yaptığım ürünün iade edildiğini söyledi. Bunun kendi hataları olduğu söylememe ve sorunumun çözülmesini talep etmeme rağmen tam 12 gün sonra yapılacak bir şey olmadığını söyleyerek beni gereksiz yere bir sürü sorunla karşı karşıya bıraktılar.)

Ayşegül Ayşegül 1.296 Okunma 1 Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları