Amazon Türkiye Paramı İade Etmiyor

Mert Mert15 Mayıs 18:18

Amazon'dan 4.052.89 TL'ye (dört bin elli iki tl seksen iki kuruş) tutarında bir televizyon aldım. Televizyon problemli olduğu için ikinci günü iade ettim. 5 Mayıs'ta iadem onayladın ve tutar iade edildi diye mail dönüldü siteden de o şekilde yazdı. Ardından aradım 1 ile 10 gün arasında ödeme yapılacak dendi bekledim ama yapılmadı. Aradım müşteri hizmetlerini biz ödemeyi yapmışız bankanızı arayın dediler. İşin komik tarafı kart eşimin ve eşim aynı kartın bankasında çalışıyor. Noktasına kadar araştırdık ancak Amazon tarafından yapılan hiçbir işlem yoktu. Eşim korktu paramızı aldılar dedi. Evet iş doğru çıktı Amazon paramızı aldı. 

10. Gün aradım ve müşteri hizmetlerine söyledim paramız yok ödeme geçmedi diye. M*** bey paranız iade edilmiş dediler yine iyice araştırın hanım efendi yok bankanın kendisi ile zaten sürekli görüşüyorum dedim. Kayıtlar açıldı biz ödeme yapmışız diye yine mail döndüler. Daha sonra yine aradım param yok dedim. M*** bey bir problem olmuş paranız yatırılmamış dendi. Onca görüşmeler tamamen yalanmış. Benim telefonu kapatmam içinmiş. Hiçbir işlem kontrol edilmemiş. "Kayıt açıyorum" dediler "tamam" dedim. Ama araştırma bile yapılmamış. Aramasam bu konu kapatılacak. Sabah bilgisayarımı açtım ve şok gelen mail'de paranız zaten 5 Mayıs'ta yatırılmış bankanız ile görüşün! Yine konu kapatılmak istendi. Aradım tekrar artık kendi hakkım olan parayı alabilmek için yalvardım resmen bir kişi çıktı "hata bizde paranızı yatırmadık hemen kayıt açıyorum" dedi. 

Yine kayıt açıldı ve süreç yeniden başlatıldı. Yasal süreç 1 ila 10 gün iken beni nereden baksan bir ay beklemeye zorunlu kıldılar. Ödeme gelmediği için kredi kartımın ekstresini ödeyemedim. Kredi kartımdan sürekli aranıyorum. Eksi puanlara düştüm. Meblağ düşük bir meblağ değil kimseden borç alamıyorum. Kartım bloke olma tehlikesi ile karşı karşıya. Amazon Türkiye ekibini kimse kontrol etmiyor. Tamamen pervasız, sorumsuz ve dinlemeden hareket ediyorlar. Bu yapılanı küçük bir şirket bile yapmaz. Kendilerini kimse kontrol etmediği için başlarından savıyorlar. Aynı kartıma bir çok yerden iade aldım. Sorunsuz hesabıma yatırıldı. Ancak Amazon Türkiye paramı alarak beni çok mağdur bıraktı. Bu şirket ile yaşadığım problemi kimse ile yaşamadım. Gören bir yetkili var ise benim sorunumu çözsün ve Amazon Türkiye yetkililerini ve benim işim ile ilgilenen tüm çalışanları kontrol edip gerekli işlemi yapsın. Bunu yazdım hala param yatırılmadı ve herhangi bir geri dönüş yapılmadı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mert 17 Mayıs 16:21

Müşteri hizmetlerinden B** hanım ile 15:50 sularında konuştum. Yanlış anlaşılmasın kendileri aramadı ben aradım bizzat param yine yatırılmadığı için aradım. Telefonu B** hanım açtı rutin konuşmaları yaptı herhangi bir ilgi göstermedi. Aksine görüşmeyi sonlandıracağım tehtidinde bulundu. Telefonu kapatmadı çünkü kapatma hakkı yok hakaret etmedim, sorunumu çözmesini istedim. Sessiz kalıp telefonu kapattığını zannederek telefonu kapatmamı sağlamaya çalıştım. Bir çok kez seslendim. En sonunda bilgili bir müşteri olduğumu anlayınca tekrar ses verdi. Birden rutin konuşmalarına devam etti. Kartımın bloke olacağını ve paramın iade edilmesini söyledim rutin konuşmalarına devam etti ve hakaret etmeme rağmen bu kez telefonu yüzüme kapattı. Hakkım olan parayı 12 gündür göndermiyorlar üstüne üstlük müşteri hizmetleri böyle terbiyesizlikler yapıyor. Amazon Türkiye yetkilileri hiçbir şekilde çalışmıyor. Yazıklar olsun. Marka değeri çok düşmeye başladı. Amazon Türkiye benim paramı verin kartım sizin yüzünüzden bloke olacak.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler