Amazon Teslimat ve İade Süreci Kötü

Gözde Gözde17 Kasım 2020 23:48

09 Kasım 2020'de henüz 11.11 indirimlerin yoğunluğu başlamadan ve fiyatına bakmaksızın, rakip e-ticaret sitelerinde yakın fiyatlar varken (Trendyol aynı fiyat, Hepsiburada daha uygun ve N11 10-20 TL daha pahalı) Amazonun süreçlerine ve müşteriye verdiği değere daha çok güvenerek bu siteden bir adet Xiaomi Vacuum Mop 2 in 1 esential model bir ürünü 1925 TL'ye satın aldım. Üstelik hızlı gelmesi için Prime üyelik başlattım. Tahmini teslimat tarihi ben işlemi gerçekleştirdiğimde 12 Kasımdaydı. 10 Kasımda ürün kargoya verildi olarak sitede sipariş süreci güncellendi. 

Ardından 11.11 yoğunluğu sebebiyle teslimat tarihi 17 Kasım olarak değişti. Verilen kargo şirketi agt'den sipariş durumunu takip etmek için verilen kargo takip kodunu girdiğimde böyle bir Kargı bulunamadı. Ardından agt'yi arayıp telefon numaram, adres bilgim ve sipariş detayımı ayrıntılı sorguladığımda da böyle bir kargoyu teslim almadıklarını ilettiler. Bu esnada ise Amazon müşteri hizmetler kargoyu agt'YE verdiğini ve 17 Kasım'a kadar beklemem gerektiğini ürünün kargo şirketi sisteminde güncellenmediğinden gözükmediğini ama kendilerinde hiçbir sorun olmadığını iddia etmiştir. 

Yaptığım sayısız görüşmede 17 Kasım'a kadar bekleyip gelmezse paranın iade edileceği söylenmiştir. Bu esnada bu ürünün tüm piyasada değeri artmış ve 2600 TL oldu. Şimdi Amazon bana diyor ki paranızı iade edelim ama siz 700TL kadar mağdur olursunuz çünkü elimde ürün kalmamış. Başka satıcıdan farkını verir alırsınız. (bakınız ürünün 3'te 1'i benim cebimi yakacak başka bir siteden verip aynı fiyata teslim almış olacakken yaptıkları zerre telafi etmeden)

Ben bu ülkede bu parayı o tarihte vadeye koysam ya da başka bir şey satın alsam zaten değeri bu kadar artardı. 10 gün geçmiş ürüne zam gelmiş ve kendi ellerinde de muadili bir ürün var yine de gelmiş diyemiyor ki ben kargonu veremedim depomdan bile çıkartamadım, seni yanılttım 10 gün yolda diye, kargo şirketi sistemini güncellemedi diye ona suç attım ya da verdim ama onlar alır almaz kaybettiler ki sisteme bile işleyemediler. O yüzden sen 700 TL vereceksin. Ben ürünü beğenmesem tamam da ürün vana gelmemiş ve benim zerre sorumluluğum ve suçum yokken Agt Kurye ile Amazonun danışıklı dövüş sorumsuzluğundan benden bir ailedeki bir çocuğun rızkını çıkarmaya çalışıyorlar.

Kim cebinden kendi suçu yokken sorumsuz birine 700 TL verir. O yüzden bu ürünü bana kuruş fark eklemeden vereceksiniz. Hatta hatanızdan utanıp veremiyorsanız aynı fiyattaki elinizdeki ürünü vereceksiniz.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler