sta-4-hoverİyi Çözüm

Amazon Teslimat Sürecini Yönetemiyor!

Murat Murat11 ay önce

Yaklaşık Ekim 2018'den beri düzenli olarak Amazon.com.tr'den alışveriş yapmaktayım ve ufak-tefek birkaç sıkıntı dışında genelde bir sorun yaşamadım son siparişime kadar.

3 Mart 2019 Cumartesi günü Amazon.com.tr'den sipariş verdim ve teslimat tarihi MNG Kargo ile 5 Mart 2019 Salı günü gözükmekteydi. Kargo beklediğimden bir gün önce, yani 4 Mart 2019 Pazartesi günü dağıtıma çıkmış ve evde alacak biri olduğu halde teslim edilememiştir ve şubeden alınması gerektiğini bildiren bir pusula bırakılmıştır. Telefonla Amazon.com.tr'yi aradığımda kargonun tekrar yönlendirileceği bilgisi verildi. Aynı gün MNG Kargo müşteri hizmetleri beni arayarak Salı günü kargonun tekrar dağıtıma çıkılacağı bilgisini verdi. Buraya kadar bir sıkıntı yok.

5 Mart Salı günü 10.53'te MNG Kargo'nun ilgili şubesi arayarak kargomu şubeden almam gerektiğini bildirdi. 10.54'te MNG Kargo müşteri hizmetlerini arayarak bugün tekrar dağıtıma çıkılacağı bilgisi verildiğini ancak şubenin dağıtıma çıkarmayacağını öğrendiğimi belirterek şikayet kaydı oluşturdum. Amazon.com.tr'ye durumu 11.00'de telefonla ve 12.42'de e-posta olarak bildirdim. Konuyla ilgili tarafıma dönüleceği ve kargonun eve teslim edileceği bilgisini aldım. 12.57'de MNG Kargo müşteri hizmetleri beni arayarak kargomun bugün teslim edileceği, şubeye gidip teslim almamam gerektiğini ve durumla ilgili bilgilendirileceğim söylendi.

Herhangi bir gelişme olmadığı için Amazon.com.tr'yi 16.27'de tekrar aradım. Haber vereceklerini söylediler. 17.18'de MNG Kargo müşteri hizmetlerini aradım. Onlar da geri dönüş yapacaklarını söylediler. 17.22'de mesaileri bitmeden MNG Kargo şubeyi arayıp kargomun dağıtımda olup olmadığımı sorduğumda bugün dağıtmayacaklarını, yarın göndereceklerini söylediler.

17.29'da MNG Kargo şubesinin çalışanı beni kendi şahsi telefonundan arayıp şikayetimin nedenini öğrenmek istedi. Konuşmalarımızın kayıt altında olduğu şirket numarasından aramasını söyledim ve şirket hattından tekrar aradı. Kendisini şikayet etmediğimi, şikayetimin bugün öğlen şubenin beni arayıp gelip almamı söylemeleriyle ilgili olduğunu söyledim.

17.34'te Amazon.com.tr'yi, 17.42'de MNG Kargo müşteri hizmetlerini arayıp çalışanların şahsi telefonla müşterileri arayıp arayamayacağını, ayrıca şikayet sebebimi sormaya hakları olup olmadığını sordum. Burada sıkıntının MNG Kargo'nun şubelerini bugün tekrar dağıtıma çıkmaları gerektiğini iyi anlatamamalarından ve Amazon.com.tr'nin teslimat sürecini iyi yönetememesinden ibaret olduğunu düşünüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Murat 11 ay önce

4 günlük onlarca e-posta ve telefon trafiği sonrası buraya durumu ilettiğim gün kargomu teslim aldım. Ne Amazon Türkiye, ne de MNG Kargo sorunu kendi dahili şikayet ağıyla ivedilikle çözemedi. İlla sıkıntıyı bağımsız platformlara taşımamız gerekiyormuş. 4 günlük yaşadığım sinir harbini bir günde sonlandırılmasına olanak sağlayan Sikayetvar.com ekibine teşekkür ederim. Not: Dağıtım elemanlarının bu sıkıntıda çok da hatalı olduğu inancında değilim. Salı günü şube müdürü düzgün bilgilendirme yapmış olsaydı dağıtım için bu kadar strese hiç gerek kalmayacaktı.

profile-icon Murat 11 ay önce

Salı günü dağıtıma çıkarılmayan ve Çarşamba günü de teslim etmedikleri halde teslim edilmiş gibi gösterilen siparişim için bugün 17.11 ve 18.34’te Amazon.com. Te ile ve 17.20’de MNG Kargo müşteri hizmetleri ile yaptığım telefon görüşmelerinde yine tarafıma dönüş yapılacağı bilgisi verildi. Bu konu artık tam bir baş ağrısı olmaya başladı.

profile-icon Murat 11 ay önce

Dünden beri ne Amazon.com.tr ne de MNG Kargo tarafıma dönmüştür. Üstüne üstük teslim etmedikleri siparişimi teslim etmiş olarak göstermişlerdir. Bu artık bir yanlışlıktan çok adli bir vakkaya dönüşmeye başladı.

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler