Amazon Tam Bir Fiyasko!

Özkan Özkan3 ay önce

17 Ekim 2019 Perşembe günü Amazon üzerinden "fbtayakkabı" satıcısından yapmış olduğum (sipariş kodu:403-9470570-8490709) alışverişimde belirtmiş olduğum satıcıdan Amazon aracılığıyla Lumberjack marka eagle hı mod. Bot siparişi oluşturdum. Ve de sırf ürün alacağım diye siteye üye oldum. Almış olduğum ürününü kredi kartımdan ödedim. 18 Ekim 2019 tarihinde mailime gelen mesajda siparişimin iptal edildiğini Amazon'dan [email protected] mail adresi ile bana ulaştırdılar. 18 Ekim 2019 Cuma günü Amazon' a mail atarak mağdur olduğumu siparişimin iptal edildiğine dair açıklayıcı bir cevap alamadığımı belirttim. Mailimden 10 dakika geçmeden müşteri hizmetlerinden "Y**" adında bir temsilci ile 20 dakika civarı konuşmamız oldu. Konuşmamızın kısaca özeti şöyledir. " Amazon üzerinden yapmış olduğum alışverişimde satıcı Amazon olmadığından benim mağduriyetimin giderilemeyeceğini satıcının "fbkayakkabı" olduğunu onunla iletişime geçmem gerektiğini belirtti. " bende Amazon adresine güvenip alışveriş yaptığımı böyle bir mağduriyette Amazon'u nasıl bağlamayacağını üzerine basa basa söyledim. Bir üst yetkili ile görüşmek istediğimi belirttim. Beni hemen bir üst yetkili ile görüştüreceklerini söylediler. Ve tabii ki dedikleri gibi bir yetkili ile aynı gün görüştürmediler. "

Ürünü almadan önce Amazon.com.tr ye üye oluyorum. Fakat sipariş iptalinde satıcı biz değiliz karışmayız diyorsunuz. Kesinlikle kabul edilir bir şey değil. Ve bugünde 19 Ekim 2019 Cumartesi günü belirmiş oldukları yetkili yaklaşık 15 saatin üzerinde beni aradı. Onunla konuşmamızda şu şekilde;

"konuştuğum temsilci L**hanım, bana Amazon politikaları gereği yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını belirtti. Sadece satıcı hakkında tahkikat başlatılacağını ve bir önce ki gün Y**hanımın belirttiklerinin benzerlerini iletti. Bende kendisine sizin sitenizden almış olduğum ürünün iptalinden (paramı geri yatırdılar) mağduriyetim olduğunu paramın geri yatırılmasının mağduriyet oluşmadığı gibi algının yanlış olduğunu tekrar tekrar belirttim ve mağdur edildiğimle kaldım. " Amazon'u seçerek ne kadar yalnız bırakıldığımı hissettim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler