07 Ocak
#13401333

Amazon Sipariş Sorunu

07.01.2020 tarihi sabah 09.07 'de arandım ve siparişim yarım saat içinde geleceği evdeysem onaylamam için 1 'e basmam istendi. Yaptım. Yarım saat kadar geçtikten sonra gönderinin 2 saat içinde bana geleceği söylendi. Bekledim. Ancak gelmedi. Kolay Gelsin Çağrı Merkezini aradığımda bana adresimin bulunamadığını (hiçbir görevli tarafından adres sorgulama vb... Gibi bir arama almadım normalde adresime tam ulaşılamadığında kargo hizmeti tarafından mutlaka aranırım ama zaten böyle bir durum yalnızca iki kez yaşandı farklı paketlerim de) o nedenle gönderinin gün içerisinde geleceğini söylediler.


Daha sonra gün boyunca takip ettiğimde (canlı takip var Kolay Gelsin uygulamasının) evimin civarındaki bütün bölgeleri kargo aracının dolaşmasına rağmen 16.00 civarında Beylikdüzü Avcılar istikametine doğru gittiğini gördüm. Çağrı merkezini tekrar aradığımda bana teknik bir sıkıntı olduğunu adresimin değiştirildiğini, önce aynı gün içerisinde alabileceğimi, konuşma ilerledikçe ancak ertesi gün alabileceğimi, ayrıca adresimin alakasız bir güzergah olan Beylikdüzü'nden Başakşehir olarak değiştiği söylendi.


Ben en başından beri açık adresimde kat ve daire bilgisine kadar yazıp, adresimin Küçükçekmece olduğu görülmesine rağmen Beylikdüzü ve Başakşehir gibi alakasız yerlerin kullanılması ve ilk aradığım çağrı merkezi görevli arkadaşımın adresimi eksiksiz doğru okumasına rağmen kötülük denebilecek bir olay yaşamadım. Herkesin işi gücü var, basit verilebilecek bir kargo için saatlerce bekledim. Ayrıca gereksiz yere zaman kaybı yaşadım. Acil olarak konuyla ilgilenilmesini istiyorum. Amazon'dan şikayetçiyim.

Harika Harika 2.861 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler