Amazon Nereden Güvendim Size!

Onur Onur2 hafta önce

Daha önce "Amazon.com" üzerinden siparişim olduğundan ve firma adına güvenerek Türkiye ofisinden satıcısı kendileri olan bir robot süpürge siparişi verdik. Sipariş verdiğimde tarih 21 Haziran. Önce 24 Haziran teslim yazıyordu, sonra sipariş özetinde 24-29 Haziran arası yazdı. Son olarak 22 Haziranda kargoya verdiklerinde 29 Haziran yazdı. 

Neyse ürün 24 Haziran'da sipariş verdiğim adres yerine 100 km uzaktaki başka bir adrese gitti. Durumu fark ettiğimde hemen bilgi verdim Amazon'a ürün yanlış yerde diye. 29 Haziran'a kadar her gün yazıştık ben ürün yanlış yerde dolanıyor, doğru adrese sevk edin diyorum, onlar merak etmeyin teslim tarihinde ürün size ulaşacak diye cevaplar yazıyorlar. Bu arada sipariş takibine göre ürün 2 kez dağıtıma çıkıyor, hatta kargocular göre gelmişler ben evde yokmuşum. 

Bu durumları anlatıyorum, tabi müşteri temsilcileri her şeyi bizden iyi bildikleri için ürünün taahhüt ettikleri 29 Haziranda geleceğini sabredip beklememi söylüyorlar. Tabi ürün gelmedi vadettikleri zamanda. Ürünün şu an nerede olduğu, nerelerde dolandığı, ne zaman ulaşacağı belli değil. Ürünü iade alın, paramı verin diyorum. Ürün bana gelip ben reddecekmişim onların eline geçecekmiş ondan sonra iade prosedürü uygulanacakmış.

 Sanki ürünü yanlış adrese ben yolladım. İşin garibi ürün hakkında onların da bilgisi yok, sistemde hala ürün 29 Haziran'da teslim edilecek yazıyor. İlk ve son siparişimdi. Müşteri hizmetleri kesinlikle yazdığınız mesajları okuyup, anlayıp ona göre cevap yazmıyor. 

Kafalarına göre kopyala yapıştır cevaplarla sizi geçiştiriyorlar. Hatta ürün yanlış yerde yazdığımda ürünün nerelerde dolandığına bakmadan "ama ürününüz dağıtıma çıkmış size ulaşacak "diye cevaplar yazıyorlar. 

Kurumsal bir firma gibi değil de 3-4. Sınıf bir dükkan mantığıyla çalışıyorlar. Paramı kurtarabilirsem, şükür edeceğim. Nereden bulaştım bunlara, demek ki firma ismine güvenmemek lazımmış.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Onur 1 hafta önce

Yazık gerçekten. Adamlar ülkeye girdikten sonra, işin yanıltıcılığını uygulamaya koymuşlar hemen. Şikayetvar.com üzerinde şikayetler günbegün artıyor, muhatap alıp cevap bile vermiyorlar. Sorsan yazmışlar oraya müşteri odaklıyız diye. Kendi müşteri hizmetleri zaten Allahlık, ne yaptıklarını kendileri bile bilmiyor. 2 haftada göndermeyi beceremedikleri ürünü MNG Kargo kendi sayfasında "müşteri ürünü istemedi", bunlara verdiği cevapta "müşteri adreste bulunamadı" gibi tutarsız ifadelerle bunlara 3 Temmuzda geri gönderiyor. Benim de iadeden bu şekilde haberim oluyor. Halbuki 1 Temmuzda mngkargodan aranıp, adres teyidim alınmıştı. Bana 100km uzaktaki şube bana ürünü getirecekti. Teyit için sorduğum MNG Kargo müşteri temsilcisi bunu doğruladı "evet sizin ürünü 100km uzaktaki şube getirecek dedi". Ama onca görüşme, yazışmada 29 Haziranda ürün gelmezse arayın biz size yardımcı olacağız diyorlardı. MNG kargoyla beraber, süreci yönetmeyi beceremeyen amazon.com.tr ile sanırım paramı kurtarmak için bayağı uğraşacağım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Alp 1 hafta önce  

    MNG Kargo pişmanlık. Zamanında benzer bir durum yaşadığım için arabamla dünya yol gidip kendim teslim almıştım paketimi. Tahminimce az elemanla çalıştıkları için yaptıkları her is aksak gidiyor. Geçmiş olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler