sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Amazon Müşteri Hizmetlerinin Telefonla Hizmet Vermemesi

Tulin Tulin16 Eylül 14:34

Ulusal bir şirket düşünün, binlerce satıcının alıcının alıveriş trafiği olan. Siz bu şirketin müşteri hizmetlerine telefonla ulaşamıyorsunuz, çünkü böyle bir hizmetleri yok.

Amazon'un sattığı bir ürünle ilgili kargo, son kullanım tarihi gibi bilgileri öğrenmek için aradım, üyeliğiniz yoksa asla müşteri hizmetleri temsilcisine ulaşamıyorsunuz. Üye değilsen arama diyor özetle. Kurumsal olması gereken şirketten, tok esnaf kafasıyla, sana satmasam da olur yaklaşımı.

3D sistemleri olmadığını öğrendiğim için zamanında buradaki üyeliğimi iptal ettirmiştim. Şimdi 3D sistemi var. Tekrar üyelik oluşturmaya çalıştım. Mail adresim sistemlerinde hala tanımlı olduğundan üyelik oluşturamıyorum, bu mail bir hesaba tanımlıdır diye. Eski şifremi giriyorum onu da kabul etmiyor. Müşteri hizmetlerine durumu aktarmak istiyorum, telefonla müşteri hizmetleri temsilcisine ulaşılamıyor? Amazon Prime çıkarana kadar, müşteri hizmetlerine biraz personel alın, telefonlara bakan personel istihdam edin. Şirket CEO nuz uyuyor mu bu kadar temel bir sorunun farkında değil. Bunlara ulaşmaya çalışana kadar Amazon ABD ye mail atsam sorun daha çabuk çözülür herhalde. Türkiye'deki ulusal şirketlerin klasik kurumsallaşamama kültürleri... Bu çağda mektup atalım isterseniz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler