Amazon Müşteri Hizmetlerinin Hatası Yüzünden Mağdur Ediliyorum!

Mustafa Mustafa04 Ekim 21:12

22 Ağustos tarihinde 402-1724149-1859530 sipariş numarasıyla Airpods Pro aldım, 2 hafta sonra ürünün sağ tarafından ses az gelmesi sebebiyle Amazon uygulamasından Hediye bakiyesi iadesi olması şartıyla iade kodu oluşturdum. 19.09.2020 Tarihinde ürünü kargo verdim 10 gün sonra para iadem yapılmadığı için müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetleri 5 gün iade süresinin dolması sebebiyle paranın iade işlemini karta yaptığını söyledi, ben ürünü tekrar almak istediğim için hesap bakiyesi olarak iade edilmesini istemiştim.

 Hata yaptığını söyleyip 2 dakika hatta bekleyip düzelteceğini söyledi, daha sonra bakiye paranın 2 saat içerisini de Amazon hediye bakiyesi olarak yansıtacağını belirtti. Ertesi gün girdiğim de ürünün para iadesinin karta yapıldığını gördüm müşteri hizmetlerini aradım, karta iade yapıldığı için karttan harcama yapmadığım zaman para iadesini alamayacağımı ve ürünü tekrar satın alamayacağımı söyledim, müşteri hizmetlerinin yaptığı yanlışlık yüzünden mağdur olmak istemiyorum düzeltirmişiz dedim. Kendileri konuyu yetkili kişiye ilettiklerini 48 saat içinde dönüş sağlanacağını söyledi.

 Bir hafta geçmesine rağmen konuyla alakalı kimse geri dönüş yapmadı, tekrar aradığım da döneceğiz efendim deyip kapatıyorlar. Sonuç olarak müşteri hizmetlerinin yaptığı hata yüzünden mağdur ediliyorum ve bu konuda yardımcı olmuyorlar

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler