09 Haziran
#12076383

Amazon Kelime Oyunları İle Tüketiciyi Kandırma!

11 Mayıs tarihinde Amazon sitesinden 2 adet Huggies Little Swimmers 12-18 kg, 3 X 11'li ürün satın aldım. Fakat ürünler 3x11 yerine 1x11 olarak geldi. Şikayetçi olduğumda web sitelerinde hatalı yazıldığını ilettiler. Bende bunun bir kandırmaca olduğunu bana gelen faturada bile ürünün 3x11'li olduğu yazmasına rağmen eksik olan 4 adet 11'li ürünüde göndermeleri gerektiğini ilettim.


Bunun üzerine destek hattı lütfedip 20 TL hesabıma tanımlayacaklarını ilettiler ki onu da tanımlamadılar. Ben bu konunun böyle 20 TL sus payı teklif edilerek kapatılamayacağını eksik ürünlerimi göndermelerini istedim. Telefonda konuştuğum arkadaş kendisinin yetkisi olmadığını takım liderine talebimi ileteceğini ve onların tekrar arayacağını ilettiler. 15 günü geçti ne arayan var ne soran.


Resmen Amerika'daki ismine hiç yakışmayan bir hizmet anlayışı, kendi hatalarından kaynaklanan mağduriyetimi giderip özür dilemek şöyle dursun resmen bizden tekrar alışveriş yapmayın diyen Amazon Türkiye'nin kötü hizmeti! Herkesi Amazon Türkiye'nin kelime oyunlarına aldanmamalarını ve bu siteden alışveriş yapmamaya çağırıyorum.

Kubilay Kubilay 2.300 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kubilay'ın Teşekkür Mesajı12 Haziran

    Amazon Üst Düzey Müşteri Hizmetleri Birimi'nden Tarık bey telefon açıp konuyu çözümledi.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler