Amazon Karahisarlı Yapı Market Kargo Sorunu!

Onur Onur21 Ekim 01:13

14 Ekim 2020 tarihinde Amazon.com aracılığı ile 5 farklı ürün satın aldım. 4 ürün Amazon.com tarafından, 1 ürün ise karahisarlı yapı tarafından gönderilecekti. Karahisarlı Yapı adı altında Denizli'de faaliyet gösteren firma aşırı şahsına münhasır çıktı. Firmadan aldığım ürünü göndermeyeceklerini tahmin etmiştim. Tahmin etmek ile kalmayıp Amazon.com'u da tabiri caizse uyardım ve önlem almalarını Arz ettim.

En az 5 defa mesaj gönderdim ama nafile. Karahisarlı Yapı kargo numarası adı altında rakamlar gönderdi. Kargo numarasının "sahte" olduğunu, firma çalışanlarının yalana başvurduklarını da Amazon'a ilettim ama sonuç değişmedi. Firmanın sığındığı bahane şu;Bizim stok numaramız ile Amazon'un stok numarası uyuşmuyor. Ben makaralı kablo sipariş veriyorum, bana elektrik prizi yollamak istiyorlar. Tamam yollayın bakalım diyorum, dönüş yapacağım yazıyor. Makaralı kablo göndereceksiniz değil mi diye soruyorum;hayır efendim priz almışsınız bizden makaralı kablo değil yazıyorlar. Kargo numarası yanlış diyorum. Pazartesi kontrol edelim efendim yazıyorlar. Tüm bu yazışmalar bende kayıtlı.

Tüm bu yaşananları Amazon.com.'a yazıyorum ve yardım istiyorum sanki kendilerinin hiç suçu yokmuş gibi;Ürün satıcı ürünü olduğundan dolayı kargolanması ve tedarikçiliği satıcımıza aittir yazıyorlar. Satıcı problem çıkartıyor diyorum. Talebinizi satıcıya iletelim ve siz 2 iş günü bekleyin yazıyorlar. Velhasıl kelam miktarı hiç önemli olmasa da bu ve bunun gibi olaylar silsilesi ile, müşterilerinin paralarını kullanıyorlar. Önce Karahisarlı yapı denilen firmadan, daha sonra da firma hakkındaki uyarılarıma rağmen beni kaile almayan Amazon.com.'dan şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler