sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Amazon İade Belirsizliği Ve Müşteri Hizmetlerinin Kalitesizliği

Ali Ali04 Kasım 2020 11:58

LG Nanocell TV aldım gönderimi hızlı oldu. Fakat ürün fabrika hatası verince LG servisi ürünü aldı ve değişim/iade formu verdiler. 2 Kasım günü müşteri hizmetlerine belgeyi ilettim. Müşteri hizmetlerinden Semiha hanım ''2 saat içerisinde hediye kartınıza yükleme yapılacaktır aynı ürünü sipariş verebilirsiniz.'' dedi. Fakat bu konuşmadan sonra Semiha hanıma ulaşmak mümkün değil. Diğer temsilciler bilgi aktar (a) mıyor! Ürün stoklarında bitince kredi kartıma iade istedim. Pazartesi sabahından beri bu sorumsuz ve ilgisiz şirket ile uğraşıyorum. Trilyon dolarlık şirket ama boş şirket!

full-star full-star empty-star empty-star empty-star
2/5

Cevaplar

profile-icon Ali 06 Kasım 2020 16:24

4 gün süren savaşın ve bu sabah yaptığım son görüşmenin ardından iadeyi gerçekleştiriyorlar. Tabii ki önce ''hediye karta'' aktarıp beni saf yerine koymayı denediler ama hemen fark ederek kredi kartıma yatırmalarını sağladım. Güle güle trilyon dolarlık dünyanın en büyük perakende şirketi! Not : 4 gündür kayıp olan ''S**'' hanım arayıp işlemin yapıldığını teyit etti, tripli bir ses tonuyla!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Burak 05 Kasım 2020 00:38  

    12 Ekim'de aldığım bilgisayar yerine 100 TL lik ürünü gönderdiler para iadesi istedim ürün depoya girmesine rağmen hala para iadem yapılmadı

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler