09 Haziran
#12076206

Amazon Henüz Kargolamadığı Ürünü Bile İade Almadı!

03.06.2019 Pazartesi günü sahurda satıcısı Amazon olan Lenovo Y530 dizüstü PC aldım (1. JPEG). Teslimat olarak hızlı teslimat ile 08.06.2019 cumartesi için teslimat planı oluşturuldu. T.C. İnternetten alışveriş yasaları ve Amazon ürün iade politikalarından kaynaklı olarak aldığım ürünü iade için Amazon Türkiye sitesinden iade talebi oluşturdum. Amazon sitesinden iade ile ilgili olarak talebimle ilgili bildirim aldım (2. JPEG). Hemen ardından yeniden ayrıntılı mesaj ile talep oluşturdum ve Amazon tarafından 03.06.2019 öğlende telefon ile dönüş sağlandı (3. JPEG). Yapılan telefon görüşmesinde ürünün henüz kargolanmadığı söylendi ve ürünün kargo sürecinin Amazon tarafından takip edileceği ve benim bir şey yapmama gerek olmadan iade sürecinin gerçekleşeceği konusunda müşteri temsilcisinden onay aldım (sipariş verileli henüz yarım gün olmamıştı). Bugün yaptığım kontrollerde ürünün kargoya verildiği ve yarın; 07.06.2019 cuma günü teslim edileceğini gördüm (4. JPEG). İade işlemi için de ürünü teslim alıp Amazon tarafından verilen kod ile kargoya vermem gerektiği bildirimini gördüm (5. JPEG).


Öncelikle Amazon müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşme doğrultusunda tatil planımı değiştirdim ve sipariş için verdiğim adreste bulunmayacağım (anne ve babamın evi). Bu sabah anne ve babamla İstanbul'un diğer yakasındaki evime, akraba ve komşu ziyaretine geldik ve 3 hafta boyunca burada kalacağız. Zaten teslim almadığım bir ürün için karşı yakadaki evde kimse bulunmayacak. Bunun için kargolanmadan iade talebinde bulunduğum bu ürün hakkında amazonun yaptığı nedir?


Normal şartlarda, ürünün kargodan 3 iş günü veya pek çok kargo şirketi politikasına göre 2 teslimat denemesi sonrasında göndericiye iadesi gerekmektedir. Kargodan alışveriş için yapılan teslimatın T.C. Yasalarına göre kimlik ibrazı ve ıslak imza ile yapılması uygun olacağından, ürünün komşu, site yöneticisi, ağaç, kedi vb... Tarafımdan başka bir kişi veya nesneye teslim edilmesi durumunda oluşabilecek zarar kargo şirketinin sorumluluğundadır. Ayrıca çıkabilecek bu tarz problemlerin iade edilen ürünü geri çağırmayan amazonun müşteri memnuniyeti politikasının bir sonucu olduğunu da belirtmek isterim.


27 Kasım 2014 Resmi Gazete Sayı: 29188' de belirtildiği üzere:''tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir. ''
Yasadan doğan hakkımı kullanarak ürünü ne teslim alacak ne de iade edeceğim. En kısa sürede paramın kredi kartıma eksiksiz iadesini istiyorum.

Hatice Hatice 2.654 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hatice'nin Teşekkür Mesajı13 Haziran

    Şikayetim çözüldü

Ziyaretçi Yorumları