08 Şubat
Yorum Yap
#11556349

Amazon Habersiz Ücret Çekildiği Halde Yardımcı Olmuyor!

06.02.2019 günü gece yarısı telefonuma Garanti Bankası'na ait kredi kartımdan 933.97 TL'lik Iyzico.com/Amazon.com adresinden yani Amazon.com Türkiye'den işlem yapıldığı ile ilgili mesaj geldi. Bunun üzerine hemen banka ile görüşüp bilgim haricinde ödeme itirazı dilekçesi verdim. Aynı karttan Trendyol'dan da çekim yapılmış. Trendyol ile de iletişime geçtim. 2 saat içinde Trendyol güvenlik birimi beni arayarak çekilen tutarı iade etti...


Ancak üzerinden 24 saat geçmesine rağmen Amazon.com'dan ne müşteri temsilcisi ne de Amazon.com'un güvenlik birimi olan Iyzico.com dan kendime muhatap bulamadım. Anlayacağınız kredi kartımı kopyalayan 2.bir kişi tarafından veya Amazon.com sitesi tarafından 933.97 TL mağdur edildim. Gün boyu bu site ile irtibata geçmeye çalıştım ancak ne Garanti Bankası'nın ne de Amazon.com Türkiye'nin kesinlikle hiçbir tüketici veya alışveriş güvenliğinin (diğer banka ve alışveriş sitelerindeki 3D security gibi) olmadığını öğrenmiş oldum.


Ayrıca sosyal medyadan Iyzico.com/Amazon.com u sorguladığımda benimle aynı şekilde mağdur olan Amazon tarafından muhatap alınmayan ve mağduriyeti giderilmeyen onlarca kişinin olduğunu gördüm. Amazon.com ile ilgili Tüketici Hakları'na başvurdum. Ayrıca; Amazon ile ilgili yargı süreci de başlatacağım.

Enes Enes 2.419 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler