Amazon Güven Vermiyor!

Samet Samet24 Ekim 2019 09:40

17.10.2019 tarihinde Amazon üzerinden Spor Dünyası satıcısının stoğunda 7 veya 8 adet ürün varken alışveriş yaptım ürünün 22-25.10.2019 tarihleri arasında ulaştırılacağı bilgisi verildi. Kredi kartıyla taksitle satın aldım. 22.10.2019 tarihinde ben ürünün gelmesini beklerken ürün bildirimde bulunulmaksızın ve onay alınmadan satıcı tarafından iptal edilmiş.

Bu durum üzerine Amazon müşteri hizmetlerini aradım M** T*** bey ile görüştüm. Kendisi müşteriye mail atacaklarını 2 iş günü içerisinde müşteriden bana bir açıklama yapılacağını ve mağduriyetimin giderileceği söyledi. Bugün (24.10.2019) iki iş günü doldu arayan olmadı ve ben tekrar Amazon müşteri hizmetlerini aradım İ** hanım ile telefon görüşmemde ise kendilerinin bu durumda yapacak bir şeylerinin olmadığı. Paranın hesabıma iade edildiğini söyledi.

Amazon açısından olay bu kadar basit. Satıcı ile görüşme veya bir yaptırım yok yalnızca bir mail atıldı mı Amazon'un sorumluluğu bitiyor demek ki! Satıcı firmaya herhangi bir yaptırımda bulunulamayacağını bildirdi (ancak başka şikayetler de gelirse oluyormuş benim yaşadığım tek başına yetmiyormuş).

Kredi kartıma paranın taksitle geri yatırılacak olması da ayrı bir mağduriyet yarattı. Sorun çözmek yerine "bizden bu kadar" gibi yaklaşımda bulunuldu. Amazon için "güvenli alışveriş" hedefi sadece paranın güvenliği olmamalı.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler