Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

Amazon Germany Fatura Oluşturmadı

935görüntüleme
Gökhan
Gökhan 03 Aralık 2020 15:14

Sipariş no 171-8872525-8977919 Yukarıda belirttiğim Sipariş numaralı ürünleri teslim yurt dışından Türkiye'ye 4. Günde Teslim aldım ürünlerde herhangi bir sıkıntı yok şimdilik. Asıl konu Amazon Müşteri Hizmetleri ve Amazon.com.tr'nin yaptırımsız olması.

Amazon Germany adında yani amazonun kendi satıcısı yine ürünleri sipariş ettikten sonra 4 günde teslimatı gerçekleştirdiler fakat 15 gündür herhangi bir faturayı sisteme ya da mail yoluyla tarafıma ulaştıramadılar bunlar yüzünden Asus cashback kampanyasını kaçırdım.

O kadar saçma bir müşteri hizmetleri anlayışı var ki tamamen bilgisizler ellerinden hiçbir şey gelmiyormuş sadece form oluşturup bekletiyorlar. Dedim bari kampanyayı kaçırdım siz Telefi anlamında bir şey yapın hiçbir şey yapmadılar bir de müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar çok laubali anlatamam.

Şansım adına ürünleri nasıl iade edeceğimi biliyorum benden habersiz gidip bir de iade isteği oluşturuyorlar. Rica ediyorum biz müşterilere daha bilgili davranın Avrupa ve Amerika mağazalarında alışveriş yaptığımızda sizden çok daha iyi bir müşteri hizmetleri ile karşılaşıyoruz ve sorun çözüyorlar sizin gibi baştan savmıyorlar.

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Şikayet
Şikayet4 hafta önce
 

Merhaba, ürünleri nasıl iade edeceğimi biliyorum yazmışsınız, bende şu an Amazon germany satıcısından aldığım bir ürünün iadesi için uğraşıyorum. Ne Amazon ne de DHL olayı çözmüyor. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Şikayet
Şikayet4 hafta önce
 

DHL Amazon un verdiği iade evraklarına yetersiz diyor, 3 adet barkodun olduğu bir konşimento vermeleri lazım diyor. Amazon a soruyorum ilgilenip döneceğiz diyorlar. Sorun nedir sizce?

Yorum yazabilmek için ya da .

Benzer Şikayetler