Amazon Eksik Ürün Teslimi!

Murat Murat25 Eylül 2018 19:27

19 Eylül tarihinde Vileda Easy wring Clean için yedek başlık mikrofiber-paspas, 2 adet ürün siparişi verdim. Son teslim tarihi 24'ü olmasına rağmen Amazon ve kargo şirketinin umursamazlığı yüzünden 25'inde teslim alabildim. Kutudan tek Vileda ucu çıktı. Amazon aradığımda bir katalog hatası olduğu ve aslında ürünün tek olduğu söylendi. Depodan çıkışında 1 olduğunu söylediler. Ama ne garip ki ürün sayfasında geçen 7 gün içinde fiyat güncellemeside yapılmasına rağmen sayı hala 2. Şimdi güncelleme yapıp sayıyı 1 yapacaklarmış. Hata bizim diyorlar.

Bana sunulan çözüm ürünü iade edip yeniden 26,90 TL'den sipariş vermem. O zaman bana 2 adet yollayıp, 5 TL'yi iade edeceklermiş. Soruyorum katalog hatası varsa ve gönderim 1 adet olacaksa değişen ne olacak. Yine bir gönderilecek, o zaman iade etmeyeyim 26,90'dan tekrar sipariş vereyim siz 3 tane yollayın diyorum. Garanti edemeyiz yine tek çıkış olabilir diyorlar.

Daha ilk faaliyete geçtikleri günden. Dizim protez kargoya gitmem zor, zaten ürün için 6 gün oyalandım ve ürünü iade et, yeniden sipariş ver, ürün doğru sayıdamı gelecek emin olama, aradaki para iadesi olacak mı bileme. Basit bir olay için bile yokuşa sürmelerini anlamak mümkün değil. Kusura bakmayın bizim hatamız hemen gönderiyoruz demek bu kadar zor mu?

N** ya da H** gibi rakipleri bu gibi durumlarda bir de üzerine bizim hatamız deyip hediye kupon veriyor eksik ürünü göndermekle kalmayıp.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler