Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Amazon Eksik Ürün Teslim Edildi

1.727görüntüleme
Mehmet
Mehmet 11 Kasım 2020 22:18

- "1 Kasım 2020" günü "amazon.com.tr" e-alışveriş sitesinden toplam 7 parça ürün satın aldım. Bunlardan 6 parçası bir arada, bir tanesi ayrı bir firma tarafından kargolandığı sisteme tanımlanmış olarak, Sipariş No.: #404-*************17 koduyla ; 2 Adet Papia Havlu, 12'li 1 Adet Papia Tuvalet Kağıdı, 32'li 3 Adet Sleepy Zeytinyağı & Pamuk 90Lı, Beyaz kargolandığı belirtiliyordu.

- "3 Kasım 2020" günü Ürün 6 parça değil de 4 parça halinde paketlenip iş yerimdeki bir arkadaşıma teslimi yapılmıştı. O gün şehir dışında olduğumdan ertesi günü arkadaşımdan, teslim edilen ürün paketini aldım.

- 6 parça ürünün içerisinde sadece 4adet ürün paketlenmişti. 2 adet Papia havlu 12'li bulunmadığını fark ettim.

-Bunun üzerine, önce ilgili Kargo firmasına aradım. Firma bana bir adet paketlenmiş ürün olduğunu, içerisindekileri bilemedikleri söylediler. Bu durumun çözümü için Amazon şirketini aramamı söylediler. -Bunun üzerine Amazon şirketini defaten aradım. Her defasında not aldıklarını gerekirse eksik olan iki ürünün parasının hesabıma iade edileceğini söylediler. O tarihten bugüne herhangi bir değişiklik olmadı.

-11 Kasım 2020 tarihi olmasına karşın ne arayan, ne de geri dönen oldu. Ben bu ürünün ihtiyaç ürün olduğu ve kısa zamanda sonuçlandırılması gerektiği hususlarını, kısaca aciliyetini belirtmek için defaten telefon ile aradığım halde sorunuma çözüm üretilmedi.

- Amazon firması gibi bir firmanın böyle basit işlerle müşteriyi meşgul edebileceğini düşünmemiştim. - Bu bilgiyi aktarmamdaki gerekçe, Amazon firması hakkındaki; güvenilir firma hükmüne sahip benim gibi tüketicilerimizin, bu yanılgılarından vazgeçmeleri için uyarmak olmuştur. Söz konusu Firmayı kınıyorum. İlginize teşekkürler.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler