Amazon Defolu Ürünle Mağdur Edildim

İrfan İrfan20 Şubat 21:30

19 Şubat 2020 tarihinde 408-1619961-5635534 sipariş numarasına sahip bir ürün alışverişi yaptım. Ürünüm bir telefon kılıfıydı.

Ürünüm 20 Şubat 2020 tarihinde elime ulaştı. Ürünün kutusunda bir sıkıntı olmamasına rağmen içerisinden çıkan telefon kılıfında defo vardı.

Sanki bilerek ve kasıtlı olarak kılıfın alt tarafından bir iğne sokup, çıkarılmış ve orada delik oluşturulmuş. Aynı kılıfı Türkiye'de bulunan birçok sanal marketten alabilecekken, kalitesi ve uluslararası alanda başarısıyla Amazon'u tercih ettim.

Kılıf defolu geldikten sonra Amazon Türkiye müşteri hizmetlerini aradım ve durumu anlattım. Bana değişim olmadığını söylediler ve iki seçenek sundular.

Birincisi; ürünü iade edin, sonra tekrar aynı üründen sipariş verin ve size 12 liralık bir indirim yapalım şeklindeydi.

İkincisi; ürün sizde kalsın 12 lira iade edelim şeklinde idi. Başka bir seçenek olmadığı için ikinci seçenek üzerinden işlem yapıldı.

Koskoca Amazon ederi 65 TL olan ürünü hem defolu gönderdi. Hemde dalga geçer gibi 12 lirasını iade ediyor. Eminim şu durumu Türkiye'de yerel bir sanal markette yaşasam hem ürünü istemeyip hemde ürün bedeli kadar ya hediye çeki verirler ya da iade yaparlardı.

Amazon'un ismine güvenerek verdiğim bu siparişten dolayı çok pişmanım. Koskoca firma 65 liralık bir ürün üzerinden müşteri kaybetmeyi göze alabiliyorsa yazıklar olsun.

Sorun şu ki; gün içerisinde çok yoğun çalıştığım için bu ürünü iade etmek için vaktim yok. Zaten ürün gelirken kargosunu bile zorlayarak alabilmiştim. Şimdi bana gönderdikleri o ürünü çöpe atacağım. 

Ben durduk yere ''Dur Amazon'dan 65 liralık bir kılıf siparişi vereyim ve gelince de parasını geri almaya çalışayım'' diyecek bir adam değilim. Kaldı ki müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşme ve devamında vakit ayırıp yazdığım bu şikayet metnine bile bu 65 lira değmez.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler