29 Mart
#11778640

Amazon 'dan Alınan Sıfır Bilgisayar Sorunu!

Amazon Türkiye’den dizüstü bilgisayar satın aldım fakat ürün elime ulaştığında kontrol ettiğimde üzerinde sıfır bir bilgisayarda olmaması gereken izler mevcuttu. Bu sebepten ötürü sıfır olmadığını düşündüğüm için iade ettim. İadem sorunsuz alındı. Elektroniğin birazda şans işi olduğu düşündüğümden dolayı aynı siparişi tekrar geçtim ve geldiğinde maalesef yine aynı sorunla karşılaştım.


Çağrı merkezlerini aradığımda yaşadığım sorunlardan dolayı kupon tanımlaması yapılacağı söylendi fakat bu kuponun ikinci gelen bilgisayarı iade ettiğimde geçersiz olacağını söylemediler. Bende temsilcilerin teklif ettiği kupon ile başka bir bilgisayar alırım maksadıyla elimdeki sorunlu olduğunu düşündüğüm cihazı iade ettim fakat iadeden sonra kuponun geçersiz olduğunu sonradan belirttiler.


Bu bilgisayarı iade etmeden önce söyleselerdi bilgisayarı iade etmekten vazgeçerdim. Amazon’a defalarca ulaşmama rağmen yardımcı olmaktan yana değillerdi. Hem iki haftadır acil bilgisayar ihtiyacım olmasına rağmen iadelerle uğraştırarak manevi olarak, hem de iadelerin kredi kartına 7 iş günü içinde yansıması sebebiyle kartımda kullanamadığım iki bilgisayar fiyatı sebebiyle maddi anlamda sıkıntıya düşürdüler. Umudum olmamasına rağmen tekrardan ilgilenilmesini rica ediyorum.

Akın Akın 1.603 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları