02 Ağustos
#12367941

Amazon Ciddiyetsiz Hizmet ve Kötü Çalışma

Dün kargoya verildiği bilgisi gelen ürünün bugün kargoya verilmediğini, ürünün henüz tedarik aşamasında olduğunu belki yarın ellerine geçeceğini öğrendim. Ürün kargo numarası olsa bile artık işler güvenilmeyecek pozisyonda.
1_Ürün elinde olmadan satılmasına mı kızalım?
2_Ürün elde olmadan satan firmaya ne yaptırım uygulayacağını sanmadığım Amazon'a mı kızalım?
3_Elinde olmadan sattığın ürün elinde olmadan kargolanmış gibi üzerine kargo takip numarasın veren kargo firmasına ve Mis gibi yapan satıcıya mı?


Bir de üzerine satıcı firma ile irtibata geçtiğimde ilk görüşmemde çözüm bulamayan ve bir anda konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine aktarıldığıma mı kızalım? Ki o kişi de bir an da konuyu anlamadan ezbere konuştu. Üzerine yarın ürün elimize geçer şeklinde mesaj attı ama kargolarız yazamamış ki muhtemelen o kadar büyük konuşmamalısın demiştir vicdan; ne olur ne olmaz.


Bu ve benzer kargo sorunu daha doğrusu ürün kargoya verilmeden kargoya verilmesi durumu daha önce de birkaç defa başıma geldi. Burada komple bir suç örgütünden bahsetmek mümkün çünkü; Amazon internet sitesindeki mağazalara bu anlamda ciddiyet verememiş ki mağazalar rahatlıklar bu şekilde elde ürün olmadan satış yapmaktalar. Amazon denetlemeli ve ciddi cezai yaptırımları olmalı.


Bir diğer taraftan ürünü teslim almadan kargo numarası atayan kargo şirketleri de ciddiyetsizliğin içinde boğulmuş durumdalar. Bu mağduriyette herkes sorumludur. Amazon, Bitmeyen Kartuş ve Yurtiçi Kargo.

Cengiz Cengiz 3.661 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler