Amazon Çalıntı Hesap Ve Yanıltma

Burcu Burcu30 Ekim 11:06

27 Ekim tarihinde Amazon'a kayıtlı hesabım çalınmış ve bu hesapta kayıtlı kartlarımdan biri kullanılarak arka arkaya 8-10 tane sipariş geçilmiş. Bu siparişte kitap SSD vs gibi ürünler alındı. Bürümü ilk 4 sipariş verildiği sırada anında fark edip müşteri hizmetlerine bildirdim hatta sistemden kendim iptal edeyim dedim ve müşteri hizmetlerinde görevli hanımefendi bana hiçbir işlem yapmamı kendi güvenlik açıklarıyla ilgili bir sorun olduğunu ve güvenlik departmanının sorunu çözüp mağduriyetimi gidereceğini söyledi ancak Amazon anında işlem yapmadı ve peş peşe yüklü miktarlarda siparişler geçilmeye devam edildi.

Ben bu sırada çözüm bulmadıkları için hesabımdan kayıtlı kartları anında silip siparişlerin iptalini talep ettim ancak bir sipariş iptal edilemedi ve Amazon müdahale edilene kadar 394,59 liralık bir tutara ait sipariş kargoya verildi. Karşı tarafta bunu teslim aldı. Siparişler Kocaeli'nden b*** o**** adına gözüküyordu. Bir daha iletişime geçtim ve kargo gitse bile benim mağduriyetimi gidereceklerini söylediler. Sürekli arayarak güvenlik birimimiz bilgi verecek deyip asla iletişime geçmiyorlar. İade ettik diyorlar ancak bankamla konuşuyorum.

Söz konusu alışverişin iadesi yok. Hesabımda harcama olarak duruyor. Bankaya itirazda da bulundum ancak dün aradığımda bizlik bir şey yok bir daha inceleyelim ama bankanıza itirazda bulunun gibi ilgisiz bir tavırla yanıt veriyorlar sorunu çözmüyorlar güvenli diye alışveriş yapıp açık bir yanıltmaya kurban gidiyoruz ve çözmüyorlar. Bir daha asla amazonla alışveriş yapmam.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Kadir 30 Ekim 22:15  

    Aynısı 26 Ekim'de başıma geldi verdikleri adres kimi dolandırsaylar soy adını Özçelik yaparak Kocaeli'ne gönderiyorlar. Amazon yardımcı olmuyor bankalara itirazda bulundum fakat sonuçlanma süresi 60 ile 180 gün arasıymış. Suç duyurusunda bulunacağım

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler