Toplam çözüm sayısı
..
Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Amazon Başkası Adına Fatura Kesmişler, Adıma Fatura Gönderilmiyor

1.420görüntüleme
Mehmet
Mehmet 23 Ocak 13:29

Amazon.com.tr sitesinden 2 adet ürün aldım. Sipariş no 403-6292566-3878731 ve sipariş no 403-3541867-5945125 bu sipariş numaraları ile 2 adet ürün aldım toplam 8000 TL'nin üzerine faturayı benim adıma değil başka birisi adına kesmiş. Fatura bilgileri ile teslimat bilgileri aynı olsun seçeneğini seçmeme rağmen bu işlem bu şekilde yapılmış. Faturadaki iletişim bilgileri vb... Tüm bilgiler bana ait olmasına rağmen fatura başkasının adına kesilmiştir. Teslimat adresi benim adıma ödeme yapılan kart benim adıma ancak faturayı da adıma istememe rağmen başkasının adına kesilmiş.

Ancak Amazon.com.tr'ye bu durumu ilettiğim zaman bir yanlışlık olmuş ama biz bir işlem yapamıyoruz, ürünleri iade edin tekrar satın alın o zaman halledilir diyorlar. Sanki ne kadar kolay ve basitmiş gibi söylüyorlar. Ayrıca aldığım ürünler ben alalı 10 gün olmuş iptal ve iade etsem bile o arada ürünler zam almışlar. Bu zam farklarını kim ödeyecek.

Kendileri tarafından yapılan hatayı kabul etmelerine rağmen sorunu çözmüyorlar. Haklarında THK ®, TTK, tbk uyarınca gerekli işlemler yapılacaktır. Bugün bu sorun çözülmez ise Tüketici Mahkemesinde haklarında dava açılacaktır. 22/07/2020'de kabul edilen yönetmelik gereği dava ön şartı olan arabuluculuk başvurusu UYAP ® üzerinden bu akşama kadar çözümlenmez ise başvuru yapılacaktır.

Yanlış kestiğiniz faturayı bile düzeltmeyen bir firma değil. Amazon dünya çapında en sorunsuz çalışan firma. Bu tip sorunlar Avrupa ve Amerika'daki Amazon satıl sitelerinde sorunsuzca hallediliyor. Ancak Amazon.com.tr'de böyle bir sorun var. Ayrıca adıma fatura kesilememesi gibi bir durumda söz konusu olamaz bu iki alışverişten önce yaptığım alışverişlerde adıma kesilen faturalar mevcuttur.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler