Amazon Başka Kullanıcının Siparişi Teslim Edildi, Mağduriyetim Giderilmedi

Barış Barış20 Ekim 19:32

Amazon'dan Prime Day zamanında bir adet kablosuz aktif gürültü engellemeli kulak üstü kulaklık, bir de çelik su ısıtıcısı aldım. İndirimlerle birlikte ikisi yaklaşık 1500 TL'ye geldi.

Prime Day yoğunluğu sebebiyle uzun teslimat süresini anlayışla karşıladım. Bir hafta sürdü teslimat...

Kargocu (MNG Kargo) kutuyu kapıya bırakıp gidiyor. Kutu üzerinde benim adım adresim vardı. Ancak kutunun içinde başka birine ait irsaliye ve hiç sipariş etmediğim birkaç kitap vardı.

Bu konuda Amazon ile görüştüğümde benim siparişimin de başkasına teslim edildiği söylendi. Siparişlerimi alamayacağımı ve iade süreci başlatmam gerektiğini öğrendim. Teslim aldığım sipariş benim değil, hata Amazon'un. Ben neden bu işle uğraşacak, tam olarak neyi iade edeceğim?

Oldukça ihtiyaç duyduğum, ancak teslim alamadığım siparişlerim için 1 hafta bekledim. Şimdi paramın iadesi için de en az 1 hafta beklemem gerekiyor. Hiç istemediğim birkaç kitap için 1500 lirama bloke koydu yani Amazon. Bu parayı bir süre kullanamayacağım. Kargo şubesine bizzat gidip bunları iade etmezsem de paramı alamayacağım.

Sipariş ettiğim ürünlerden bir tanesi ellerinde yok, tekrar alamayacağım. Diğerini nasıl bir fiyattan alırım bilmiyorum, artık güvenmiyorum. Zaten galiba kolay kolay bir daha Amazon'dan alışveriş de yapmayacağım.

Mahrem olması gereken siparişlerimin, adımın soyadımın, adresimin, t. C. Kimlik numaramın vs. Hiç tanımadığım birine ulaşması olayına henüz girmedim bile...

Bu alışverişin birkaç kitap satın alıp, karşılığında kapısına 1500 TL'lik ürün gelen tarafında olmak isterdim. Ama ne yazık ki diğer taraftayım. İhtiyaçlarımı karşılayamadım, boşu boşuna bekledim, daha da bekleyeceğim ve uğraşacağım...

  Mağdur olmanız bir yanlış teslimata bakar.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler