Amazon A'dan Z'ye Garanti Yalanı

Furkan Furkan17 Şubat 14:18

1 şubat tarihinde Amazon üzerinden Mobiloom adlı satıcıdan almış olduğum JBL t500bt kulaklığımda dip ses sorunu olduğundan dolayı ertesi gün iade talebi oluşturdum. Satıcı iade talebini kabul etti fakat açılmış ürünleri iade alamayacağını, garanti firmayla iletişime geçmem gerektiğini, ürünü kendilerine göndermem durumunda bana geri yollayacaklarını not düştü. Bilgi almak için amazonu arayıp durumu aynen aktardım. 

Müşteri temsilcisi böyle bir şeyin olamayacağını benim hiçbir şey yapmamam gerektiğini, satıcının iade alması gerektiğini, satıcıyla iletişime geçeceğini, çözüm sunulamazsa A'dan Z'ye garanti kapsamında koruma altında olduğumu, gerekirse paranın Amazon tarafından iade edileceğini söyledi ve satıcıyla iletişime geçtiler. Satıcı bana tekrar benzer şeyleri yazınca garanti için amazonu tekrar aradım onlar da aynı şeyi söyleyip tekrar iletişime geçtiler. Bu döngü kendini 3 kere tekrarladıktan sonra Amazon A'dan Z'ye garanti talebini başlatacağını söyleyip beni 1 hafta beklettikten sonra bana satıcının attığı ilk mesajı atıp garantiye göndermem gerektiğini söylediler. 

Neler oluyor diye tekrar aradığımda satıcı iadeyi kabul ettiğinden A'dan Z'ye garanti talebi oluşturamayacaklarını söylediler. Başta söylemeleri gereken saçmalığı 2 hafta uğraştırdıktan sonra söylediler. Gerçekten ben böyle bir rezillik görmedim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler