Toplam çözüm sayısı
..
Amazon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Amazon A'dan Z'ye Aldatması Ve İade Edilen Ürüne Sahip Çıkan Olmaması

777görüntüleme
İsmail
İsmail 17 Ocak 20:45
Amazon A'dan Z'ye Aldatması Ve İade Edilen Ürüne Sahip Çıkan Olmaması
Amazon A'dan Z'ye Aldatması Ve İade Edilen Ürüne Sahip Çıkan Olmaması
Amazon A'dan Z'ye Aldatması Ve İade Edilen Ürüne Sahip Çıkan Olmaması
+2

Amazon.com.tr sitesinden 2 Aralık 2020 tarihinde 404-1482537-6537911 sipariş numarasıyla kargo ücretsiz DemirDöküm ® Protherm ® marka oda termostatı aldım. Ürün elime ulaştı, montaj için servis çağırdım. Servis montaj için geldi ve aldığım ürünün kombime uygun olmadığını söyledi. İade için Amazon'dan iade talebinde bulundum. Bana iade için bir etiket gönderdiler etiketin çıktısı ile satıcı Safir market'in belirttiği Sürat Kargo ® ile göndermek için kargoya gittim. Kargo çalışanına "Amazon iade numarası: DwC56rqZRRMA" kodu verdim. Çalışan bu kodun geçersiz olduğunu farklı bir iade kodunun verilmesi gerektiğini söyledi. 

Amazon'a durumu ilettim bana kargo iade kodunu satıcının vereceğini, satıcıyı aradığımda kargo iade kodunu Amazon'un vereceğini söyledi. Günlerce bu konu ile telefon ve mesajlaşma trafiğim oldu bir türlü çözüm sağlanmadı. En son görüşmemde Amazon müşteri temsilcisi satıcının gönderdiği iade etiketindeki adrese karşı ödemeli olarak göndermemi istedi ve talimat doğrultusunda gönderdim. Satıcı kargo bedelini ödememek için iadeyi almadı ve iade bana geri geldi ben geri almadım. Kargo beni defalarca iadeyi almamı ve ücreti olan 68 TL'yi ödememi aksi takdirde ihbarname göndereceklerini bana daha pahalıya patlayacağını söyledi. Amazon müşteri temsilcisi kargo bedelini benim karşılamam gerektiğini söylese (normal şartlarda ücretsiz kargo ile gelen ürünler ücretsiz gönderilir) ben ona göre gönderirdim. Ben de Amazon'u ve satıcıyı bu konu için aradım. Satıcı beni kale ® bile almadı. Amazon müşteri temsilcisi geri gelen iadeyi almamı ve ödemeyi yapmamı ve yaptığım ödeme dekontlarını Amazon'a göndermemi istedi. Dediği şekilde ödemeyi yaparak iadeleri aldım ve dekontları gönderdim. 

A'dan Z'ye garanti kapsamında olduğumu ve iadenin ve yaptığım kargo ödemesinin bana iade edileceğini korkmama gerektiğini söyledi. Ama maalesef bugüne kadar bir sonuç alamadım. Defalarca mesaj atmama ve görüşmelerime rağmen sonuç çıkmıyor. Hem aldığım ürün bedeli hem de kargo firmasına ödediğim 68 TL bana yük oldu, saf yerine kondum. Bu şikayetimi Ticaret Bakanlığı ® ve BTK ® sitesine yazacak ayrıca Tüketici Hakem Heyeti'ne de şikayette bulunacağım. 

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler