sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Amazon 2 Haftadır Gönderilemeyen İndirimli Ürün Ve Bana Sorulmadan İptali!

Aris Aris26 Kasım 2020 13:26

 Bugün yaklaşık 2 haftadır teslimatını beklediğim ürünü iptal etmişsiniz. Lava SAHAN adlı ürün indirimdeyken stokta 2 adet kaldı şeklinde bilgi görünürken sipariş verdim. Teslimat günü geçen çarşamba idi. 

Ürünün teslimini beklerken aynı gün ürün için teslimat tarihinin belirlenmesi bekleniyor şeklinde bilgi değişti. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradığımda süreci hızlandırmak için acil olarak depoya bilgi geçiyorum ürününüz temin edildiğinde gönderilecek dendi.

 Ürünü 68.90 liraya indirimdeyken almıştım. Beni 2 hafta bekletip iptal ettiniz. Ürünü tekrar satın almak istediğimde 30 lira daha fazla ödemem gerekiyor. 20 liralık hediye çeki vermişsiniz. Ürünü farklı bir satıcıdan daha fazla mağdur edilmeden alabilmek için hesabıma 30 liralık hediye çeki tanımlanmasını talep ediyorum.

Bugün gönderdiğiniz mail bu şekilde; "405-9402956-5501167 numaralı siparişinizle alakalı yaşanan bir sorun hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. Depomuzda oluşan teknik bir aksaklık nedeniyle siparişinizi iptal etmek zorunda kaldık. Sorunun giderilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir." 

full-star full-star empty-star empty-star empty-star
2/5

Cevaplar

profile-icon Aris 27 Kasım 2020 16:18

Merak ediyorum bu ürün sitenizde farklı satıcılar tarafından satılıyor halen ve deponuzda ürün kalmadıysa neden onlardan birinden sağlam bir şekilde temin edip ürünü tarafıma göndermiyorsunuz? İndirimden faydalandığımız yalan oldu. İki haftalık beklemenin sonucu ortada ürün yok ve aynı ürünü almak için şimdi 30 TL daha fazla ödemem gerekiyor. Burada bir mağduriyet yarattınız. Şimdiye kadar çok memnundum sizden ve 50nin üzerinde alışveriş yaptım ancak bu siparişten ve iletişim eksikliğinizden, depodaki problemlerinizden memnun kalmadım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler