09 Ağustos 2017
Yorum Yap
#9098745

Altus LCD TV Aldım Pişman Oldum!

Arçelik alt markalarından Altus marka LCD TV aldım. Cihazın ekranında delik mevcut servis geldiğinde kullanıcı kaynaklı tırnak takılarak delik açıldığı tespitinde bulundu tabi ki böyle bir açıklama kabul edilebilir değil çağrı merkezini arayıp değişim istediğimde ise direk dönüş servis tarafından yapılıp uygun olmadığı iletiliyor. Hangi devirde yaşıyoruz insanlar tırnaklarını TV takarak zarar versin yaklaşık 1 aydır değişim için açık talebim mevcut 1 kere dahi dönüş yapılması gerçekten Arçelik yerli markasına yakışmayan bir tutum sergiliyor. Arçelik için olumlu olan tüm düşüncelerim silindi artık çevremde dahi tavsiye etmiyorum. Ürününün hatasını müşterisine yükleyen ve müşteri talebini değerlendirmeyen müşteri odaklı yaklaşmaya müşteri memnuniyetinin sağlanmadığı tek marka böyle yaparak ciddi anlamda müşteri kaybı yaşamakta tek kelimeyle hüsran!

Asuman 5.676 Okunma

Cevaplar

  • Asuman19 Ağustos 2017

    İşleyişiniz bu kadar yavaş mı? Müştrerilerinize acımaya başladım. bir sorun ancak bukadar yavaş çözülebilir. Hala çözüm bekliyorum.

  • Altus Temsilcisi09 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 0 888 / 0850 210 08 88 Beko Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. Altus A.Ş. Tüketici Hizmetleri 444 0 888 / 0850 210 08 88

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler