Altur Otomotiv Pişmanlıktır

Sönmez Sönmez3 hafta önce

Seat ibiza 1.2 sport Tourer aracımı 150 bin bakımı için maalesef Altur Seat 'a götürdüm. Bu markanın DSG denilen şanzıman sisteminin sorunlu olduğunu ve neredeyse her iki araçtan birinin şanzıman veya kavrama arızası verdiğini bildiğim için her defasında normalin iki ya da üç katı ücret ödeyerek maalesef yetkili servise gittim. Son bakımda aracımın periyodik bakımında sadece iki filtresinin ve yağının değişimi yapılacağı söylendi. Salı saat 1 de arabamı bıraktım öğleden sonra olduğu için aracın bir gün sonra teslim edileceği söylendi ve ikame araçları sadece iki tane olduğu ve bir tanesinin arızalı olduğu için veremeyeceklerini söylediler.

Bir gün araçsız kaldıktan sonra aracımı teslim aldım ve sadece bir gün kullandıktan sonra sabaha karşı Ortaköy de EPC ve motor arıza lambasını yakarak araç stop etti. O saatte bin türlü sıkıntı çekerek aracı Ortaköy den Yenibosna Altur' a götürdüm. Gece yarısı güvenliğe teslim ettim. Sabah sizi arayıp bilgi verilecek denildi Saat 10 'da ben aradığımda araçla daha ilgilenemediklerini söylediler. Saat 11 'de servise ulaştım incelemeleri bittiğinde saat 12 olmuştu ve yarım gün çalışıyoruz araçta buji yanma odası ya da elektrik tesisatında bir arıza var ama bugün yarım gün olduğu için yardımcı olamayacağız pazartesi günü haberleşelim dediler.

Ben her ne kadar evimle işim arası 40 km toplu ulaşım imkanım yok desem de bir yandan beni dinler gibi yapıp bir yandan da kepenkleri kapatmaya çalışıyorlardı sonuç olarak yine ikame aracı temin etmediler. Pazartesi günü arayıp buji kablolarında sorun olduğunu 500 küsur lira ödersem sipariş edip salı günü verebileceklerini söylediler ve aracımı salı öğleden sonra teslim aldım servis müdürüne ve personele durumu uzun uzun anlatıp beni nasıl mağdur ettiklerini anlattım sağlam arabayı bakım için verip toplamda 5 gün arabasız bırakıldım.

İşin dahada komik yanı 2000 TL yakın masraf yaptıktan sonra servisten çıktım ve arcın aynı arıza lambası 0 dakika sonra tekrar yandı. Arayıp durumu anlattım videosunu çekip yollamamı istediler. Gönderdim ve üzerinden tam bir hafta geçti hala dönen yok. Bugün arabamı arızalı olduğu için 10 000 TL zararla satabildim ve klasik Japon markadan vazgeçmemek gerektiğini acı bir tecrübeyle öğrendim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler