18 Mart 2013

Altınyıldız Classics Yanlış Beyanla Satılan Ürünün İade Alınmaması!

10. 03. 2013 tarihinde Ankara Kızılay A. V. M. mağzasından kol boyunun tadilatla uzatılması şartıyla 299 TL bedelle almış olduğum takım elbiseyi mağaza çalışanınız S.K.' ün minimum 2cm uzatılacağını taahhüt etmesi üzerine satın aldım. Takım elbiseyi almaya gittiğimde kol boyunun uzatılmadığı halde uzatıldığı iddia edilerek bana bu şekilde verilmek istendi.

Diğer takım elbiselerle karşılaştırdığımızda diğer çalışanınız E.A. bu durumu düzelteceklerini bildirdi. Sonraki gidişimde de kolun omuzdan uzatıldığı dahil birçok yanlışla karşılaştım. Netice olarak ne kol boyu uzatıldı ne iade alındı. Bu firmaya yüzü kızarmadan yanlış söyleyen elemanlar yakışmıyor.

Murat 169 Okunma

Cevaplar

  • Murat 21 Mart 2013

    Sayın müşteri temsilcisi, Telefonla sizi 3 kere aradım ulaşamadım. Numaram alınacağı söylendi ve geri dönüş yapılacağı bilirildi, kimse dönüş yapmadı yine ben aradım. Tadilatın ısrarla gerçekleşmediğini söylediğim halde görmediğiniz bir ürünle ilgili, beni yanlış yönlendiren personelinizin beyanına göre beni cevapladınız. Bu saatten sonra benim için mağzalarınızın pazar yeri esnafından hiçbir farkı yoktur. Tüketici hakem heyetine dilekçe veriyorum. İlginize(?) teşekkürler.

  • Altınyıldız Classics Temsilcisi19 Mart 2013

    Sayın Murat A. ; Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz yakın ilgiye ve anlayışa çok teşekkür ederiz. Ürününüz, kol boyunda var olan pay ve sizlere taahhüt edilen ölçüde , tadilatı gerçekleştirilmiştir. Tadilat olan ürünlerin maalesef değişimini gerçekleştiremiyoruz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön