30 Ocak 2014

Altınyıldız Classics Teslimatı Geciktirdi.

21.01.2013 tarihinde aldığım takım elbiseyi üstüme tam olmadığı için terziye gönderdiler ve 23.01.2013 akşamında gelip almamı söylediler. Almaya gittiğimde tekrar gecikeceğini söylediler. Ben de 2 gün içinde teslim edecekleri için satın aldığımı söyledim, yoksa almayacaktım (24.01.2013 tarihinde de önemli bir yere gitmem gerekliydi takım elbiseyle).

Anlaştıkları terziye gidip bizzat kendim almak zorunda kaldım takım elbiseyi ve kendi terzime verdim. Terzileri de bolca sigara içtiğinden dolayı takım elbisenin tamamı sigara kokuyordu.
Verdiğim paraya pişman ettiler beni, bir daha buradan ürün almayacağım.

Said 65 Okunma

Cevaplar

  • Altınyıldız Classics Temsilcisi13 Mart 2014

    Sayın Said A; Firmamızda uygulaması bulunan Müşteri Memnuniyeti ve Şikayetleri Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda, sizlerden gelen her türlü talep ve görüşün hizmet kalitemizi arttırmak için bir fırsat olduğunu ve bu kapsamda değerlendirildiğini bilmenizi isteriz. Mağazalarımızda gerek satış, gerekse satış sonrası verilen tüm hizmetlerde gösterilecek özen ve hassasiyet bizler için ayrı önem taşımaktadır. Bu sebepten ilgili mağazanın sunmuş olduğu komandatura hizmetine ilişkin gerekli denetimler yapılacaktır. Süreci tarafımıza aktarmış olduğunuz ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön