06 Nisan 2013

Altınyıldız Classics Takım Elbise İstediğim Hale Gelmedi!

Yaklaşık 1 hafta önce Altınyıldız Classics Cepa mağazasından bir takım elbise aldım. Almaz olsaydım. Öncelikle 48 beden giymeme rağmen pantolonun dar gelmesi neticesinde tam vazgeçiyordum ki satış temsilcilerinden birisi size 50 beden verelim istediğiniz şekle getiririz hiç merak etmeyin tarzı cümleler ile aklımı çeldi ve aldım.

Takım elbise bir türlü istediğim hale gelmedi, kolu uzun ve çuval gibi. 6-7 kez mağazaya gitmek zorunda kalmam ekstra. Bana satış öncesi omuzdan daraltmanın ücretli olduğu ifade edilmemişken daha sonra ücrete tabi olduğu vurgulandı. Ayrıca başta müdür olmak üzere personelin satış sonrası kaba umursamaz tavırları da cabası. nerde 10 yıl önceki altınyıldız nerde siz.

Ali 256 Okunma

Cevaplar

  • Ali 09 Nisan 2013

    Size bu bilgileri verenler benim o mağazaya kaç kez gelmek zorunda kaldığımı da söylediler mi? Sadece mağazanız değil siz de çarpıtmaya devam ediyorsunuz. Sizin çalışanlarınız 50 beden takım elbiseyi 48 bedenle aynı görüntüye getireceklerini taahhüt etmişler ve istediğiniz şekilde olana kadar tadilat yapabiliriz demeleri üzerine bende o elbiseyi almışımdır. Eğer ölçüleriniz alındığı halde elbise olmadıysa, kolları anyada siz konyadaysanız siz ne yapardınız? tekrar tadilat talep etmez miydiniz? İkincisi her takım elbise sattığınız adama elinizde bir sözleşme örneği dolaştırarak bak omuzdan tadilat istersen para alırız ona göre mi diyorsunuz? yoksa kollarını kesip düğme deliklerini ve şeklini bozup iade etmelerini mi kabul ederdiniz (bana teslim edilen hali)? Üçüncüsü ve en önemlisi müdürünüz dahil olmak üzere o mağazadaki tüm çalışanlar tadilat sorun değil, istediğiniz şekilde yaptırırız merak etmeyin hatta 2-3 ay sonra gelin geniş gelirse belini de daralttırırız diye satana kadar her türlü taahhüdü vermeyi iyi biliyorlar, böyle bişey söylemişler mi sordunuz mu onlara? Alana kadar hep ben haklıydım, Allah kahretsin ki aldım artık siz haklısınız. Hata yapan hep müşteri zaten, sizin gibi bir firma nasıl hata yapar ki?

  • Altınyıldız Classics Temsilcisi08 Nisan 2013

    Değerli Müşterimiz ; Markamıza göstermiş olduğunuz yakın ilgiye çok teşekkür ederiz. Mağazalarımızda gerek satış, gerekse satış sonrası verilen tüm hizmetlerde gösterilecek özen ve hassasiyet bizler için ayrı önem taşımaktadır. Bu sebepten satın almış olduğunuz ürünün tadilatı yaptırılıp personelimizle adresinize ulaştırılmıştır. Ürünün 2. Kez tadilatını talep etmiş olduğunuzdan 2. Kez prova alınıp tadilatı yaptırılmış ve kol boyuna ilişkin omuzdan yapılan tadilatlarda sözleşme gereği terzinin ücret talep edildiği tarafınıza belirtilmiştir. Göstermiş olduğunuz anlayışa teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön