Altınyıldız Classics Personel Tavrı!

Merve K. |

Ben İzmir Gaziemir Optimum'da bulunan Altınyıldız mağazasındaki personelin tavır ve hizmetinden hiç memnun kalmadım. Tavırları müşterileri rahatsız edici bir şekilde laubali, müşteriyi önemsemeyen, suratları beş karış bir tavırları var. Ben eşimi deneme kabininin önünde beklerken mağazanın ortasında birbirleriyle el kol hareketi şakalaşmalar müşteri arkasından konuşmalarına şahit oldum.

Bizimle H** hanım ilgilendi ama tavırları o kadar iticiydi ki aciliyetimiz olmasa kesinlikle alışveriş yapmazdım bundan sonra da yapmayacağım. Kasada müşterinin memnun bir şekilde ayrılması için hizmet verilmesi gerekirken gene beş karış suratla laubali hareketlerle işlem alıp gönderdiler. Çok kötü hizmet.

Etiketler :

Bayi Personel

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 19 Haziran
    14:12

    Sayın Merve Keskİn;

    Tarafımıza iletmiş olduğunu şikayete ilişkin site üzerinde belirtmiş olduğunuz telefon numarasından herhangi bir bilgiye erişilememiştir.Tarafınız sitede belirmiş olduğunuz telefon numarasından 0 (554) 666 19 32) aramış ancak iletişim sağlanamamıştır. Mevzu şikayetinize ilişkin 0850 455 56 57 müşteri hizmetleri telefon numarasından tarafımıza ulaşarak detaylı bilgi aktarmanızı rica eder iyi günler dileriz.