07 Eylül 2013

Altınyıldız Classics Kusurlu Ürünün Değişimini Hala Yapmadı!

Ramazan Bayramında giymek için keten pantolon aldım lakin ilk giyer giymez sağ bacak kısmında
3 cm'lik sökük olduğunu gördüm. Bayram sonrası Salihli Altınyıldız Classics mağazasına gittiğimde personel güzel bir şekilde karşılayıp özür dileyerek makbuz karşılığı ürünü alıp 15 gün içerisinde size dönülecek dendi.

Yahu el insaf 15 gün oldu 25 gün telefonla aradığımda telefona bakan bayan 15 iş günü dedi, hadi neyse bekleriz dedik oldu 20 iş günü. Altınyıldız'dan ne bir telefon var nede bir mesaj var, havalar soğuyor ben keten pantolonu ne zaman giyeceğim, demek ki neymiş bir daha bu mağazadan ürün alınmayacak.

Kurumsal olamamış görünümde büyükler liginde görünen lakin tamamen amatör olan sıradan bir mağazaymış.

Server 117 Okunma

Cevaplar

  • Server 14 Eylül 2013

    Benim şikayetçi olduğum konu defolu ürün değil altınyıldız olarak tutumunuz ve müşteriye geri dönüşünüz çok yavaş ve zaman alan bir süreç ben defolu ürünü 15 ağustosta mağazınaza verdim 15 iş günü sonra geri dönecek denilip 30 iş günü geçti hala pantolonu alamadım kaldıki bu şikayetimi 7 eylülde yazdım bana cevabı ancak 13 eylülde yani 6 gün sonra yaptınız bu olayda mağazanızın ülke çapındaki büyüklüğüne ve kurumsal anlamdaki çalışma yapısına hiç uymuyor.Bu olayda tek sevindirici tarafı Salihli Altınyıldız mağaza sahibi Ahmet beyin yakından ilgilenmesi ve bu olayda çok ilgili olması ki bende buradan Sayın Ahmet beye teşekkür edeiyorum.Umarım tüm altınyıldız çalışanları Ahmet beyden müşteri ilişkileri konularında samimiyet,ilgi ve müşteri ile nasıl diyalog kurma konularında birşeyler öğrenirler.Teşekkürler Salihli Altınyıldız ,Teşekkkürler Ahmet bey.

  • Altınyıldız Classics Temsilcisi13 Eylül 2013

    Sayın Server N, Yazınızda tarafımıza iletmiş olduğunuz ürününüz ile yaşadığınız bu üzücü durum ile ilgili tarafınızdan özür dileriz. Mağazalarımızda gerek satış, gerekse satış sonrası verilen tüm hizmetlerde gösterilecek özen ve hassasiyet bizler için ayrı önem taşımaktadır. Ürününüz transfer edilmiştir. Ürün mağazamıza geldiği taktirde konuyla ilgili sizlere bilgi verilecektir. Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Müşteri İlişkiler Departmanı

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön