29 Mart
Yorum Yap
#10283719

Altıntepe Tıp Merkezi Anne Ve Babama Yanlış Teşhis Koydu

İstanbul Maltepe Altıntepe Kızılay nöroloji doktoru A*** E*** hanım Eylül 2018'de anne ve babamı muayene etti. Babama parkinson, anneme alzehimer teşhisi koyup ilaç kullanımına başlattı. 2 ayda bir de kontrol amaçlı tekrar görmek istedi. Ocak ayındaki kontrolde bizi eğitim araştırma hastanesine yönlendirdi. Eğitim araştırma hastanesinde muhtelif kontrollerle birlikte bugün sonuçları aldık. Annemde ve babamda parkinson ve alzehimer hastalıklarının olmadığı ortaya çıktı. Babam rajıl ilacını, annem de melanda ilacını 6 ay boyunca kullanmış oldular. Bu ilaçların onlara verdiği hasar ne olacak? Altıntepe Kızılay'da MR çekilebildiği halde neden A**** hanım buna gerek görmeden teşhis koyup ilaç verdi? Bu konuda beni aydınlatmanızı ve doktor hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını rica ediyorum.

Meliha 360 Okunma

Cevaplar

  • Meliha09 Nisan

    Doktorunuzun'' bu tip hastalıklar MR ile tespit edilmez, cümlesini hala çok ilginç buluyorum ve sizlerin de bu konuda dikkatini çekmek istiyorum. Soru-cevap ile, var olmayan bir teşhis koyduğu zannıyla ilaç tedavisine başlatıyor. Başka bir doktor ise ilk olarak MR isteyip: -Babamda beyindeki kılcal damarlardaki tıkanıklığı görebiliyor, -Annemde ise herhangi bir rahatsızlık olmadığını, babamın rahatsızlığına üzüntü sebebi ile dikkat dağınıklığı yaşadığını ifade ediyor. Ben doktor olmadığım halde, sağlıklı beyin ile alzehimer'lı beyin arasındaki farklılığı gösteren bir sürü belgeyi internette gözlemiş iken doktorunuzun bu savunması ve de kurum olarak bunun arkasında duruyor olmanız benim için kurumunuzun ciddiyetini belirlemiştir. İnsan sağlığının teslim edilemeyecek kadar gayri-ciddi bir kurum olduğunuz bir kez daha netleşmiştir.

  • Altıntepe Tıp Merkezi Temsilcisi09 Nisan

    Söz konusu konuyla ilgili inceleme yapılmış olup yapılan inceleme neticesinde; Kadın hasta Eylül ayında kurumumuza başvurmuş yapılan testler neticesinde premorbid kişilikte gelişme ve günlük hayatı etkilemeye başlayan unutkanlık nedeni ile değerlendirilmiştir. Mini mental skor ve saat çizme testindeki soyutlama bozukluğunu öykü ile birlikte değerlendirilince hafif bilişsel bozukluk veya erken evre bunama olarak yaklaşılıp Malende ilacı kullanımına başlanılmıştır. Bir sonraki kontrolde hasta ilaçtan oldukça fayda görünce devam edilmiştir. Bunama tanısı MR ile değil gerçekleştirilen testler doğrultusunda konulmaktadır. Hastanın saat testini yapamaması tanı için önemlidir. Erkek hasta Eylül ayında kurumumuza başvurmuş yapılan testler neticesinde ellerde titreme ve unutkanlık nedeni ile değerlendirilmiştir. Muayenede yapılan testlerden mini mental ve saat testini tamamlamış ve söz konusu testler sonucu bunama bulgusu bulunmamıştır. Ellerde istirahat tremoris+Parkinson postür ve yürüyüşü saptanıp azıpar başlanılmıştır. Hasta kontrole geldiğinde ilaçtan fayda gördüğünü ifade edince devam etmesi önerilmiştir. 2.Kontrolde yutma güçlüğü ve konuşma bozukluğundan bahsedilince ilacına devam edip Eğitim Hastanesine (sadece MR değil başka birçok tetkik yapılması ihtiyacı hissedildiğinden dolayı) yönlendirilmiştir. Özetle her iki vatandaşımız için de hekimimizin tıbbi kanaati doğrultusunda hareket etmiştir. Sağlıklı Günler Dileriz..

Ziyaretçi Yorumları