Allianz Hayat ve Emeklilik Yanlış Bilgi İle Satış Yapıyor Ve Muhatap Bulamıyorum!

Fatma Fatma20 Mayıs 2017 03:20

Çalıştığım şirket tarafından anlaşma ile katılım sağlanan Allianz BES'ten ayrılmak için on gündür bir muhatap bulamıyorum ve işlem sağlayamıyorum. İlk iki aylık süre dolmadan görüşmeyi başarabildiğim temsilci bana istediğim sürede çıkabileceğimi ve hiçbir kesinti olmayacağını söylemişti. Ama şu an işlem yaptıranlardan kesinti olduğunu öğreniyorum. Resmen kandırma bu! Kime neye inanarak işlem sağlayacağız biz? Bizi bağlayan sözleşmenin muhatabı kim, neden ulaşılmaz bir hizmet? Neden başlangıçta her türlü reklam, tanıtım yapıp, kapılarda gezip iptali istendiğinde kayboluyor bu insanlar?

Bu kadar kötü, bu kadar kalitesiz bir firma daha görmedim. Yalnız iptalini sağlamayı başarabilirsem ve neticesinde benden bir ücret kesilirse bendeki ses kaydıyla birlikte Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurumu yapacağım. Sizin gibilere bırakacak bir kuruşum bile yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Allianz Hayat ve Emeklilik Logo Allianz Hayat ve Emeklilik 22 Mayıs 2017 07:52

Değerli Müşterimiz, Sunmuş olduğumuz ürün ve hizmetlerle ilgili taleplerinizi 444 4546 numaralı çağrı merkezimize veya web sitemiz üzerinden iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler