Allianz Hayat Ve Emeklilik Mağduriyeti

Ömer Ömer29 Nisan 00:04

2019 başında Allianz dolar bazlı geri ödemeli 10 yıllık bireysel hayat sigortası satın aldım. Ancak 2020 başlarından itibaren otomatik olarak sigorta primlerinin çekildiği kredi kartım kaybolduğu Allianz primleri çekilmemiş ve primlerin çekilemediğine dair bana sadece mail atılmış ve spam kutumdaki bu mailleri göremediğim için dondurulup askıya alınıp iptal edilme noktasına gelmiş. 2 Nisan’da acenteyle görüştüğümde bölge merkezine bu durumu ileteceğini ve birkaç gün içinde taleple ilgili geri dönüş olacağını, büyük bir ihtimalle birikmiş olan primlerimi toplu olarak tahsil edilip hayat sigortamın kaldığı yerden devam edeceğini söylediler fakat bir hafta içinde bir geri dönüş olmadı. 

Arayıp sorduğumda acentedeki bir çalışanlarının takip edeceğini söylediler. Yine aradan 1 hafta geçti geri dönüş olmadı. Ardından arayıp kendisine sorduğumda birkaç güne sonuçla bana döneceğini söyledi ancak yine 1 hafta geri dönüş olmadı. Yine aradım açmadılar mesaj attılar geri döneceğiz dediler 1 hafta bekledim dönmediler. 1 hafta sonra yine aradım yine açmadılar ve en sonunda Allianz 444'lü hattından Türkiye merkezine bağlandım. Tabi neden beklediğimin belli olmadığı bu 1 aylık süre içinde Dolar kuru 6,5'lardan 7'lere hızlı bir artış gösterdi ve benim sigortam da dolar bazlı olduğu için ve birikmiş toplu primlerim dolar bazlı olarak çekileceği için bunun bana maddi zararı oldu. 28 Nisan 2020’de saat 12.55 de Allianz'ı 4444546’dan aradım. Devamlı beni yanlış birime aktarmaları nedeniyle tam 40 dakika bekledikten sonra yaşadığım mağduriyeti anlatıp bu ilgisizlik ve her aşamada mağdur edilmem nedeniyle iptal etmek istediğimi, bu durumda bir kesinti miktarı olacak mı öğrenmek istediğimi sordum ancak Allianz merkez hattındaki en üst biriminden de bilmiyoruz, maille sorun, geri dönüş yapacaklar dediler. 

Farklı BES’lerim ve bir tane daha yine geri ödemeli dolar bazlı hayat sigortam var ve bunların primlerinin kredi kartımdan otomatik çekilmesiyle ilgili bir aksaklık olduğu zaman direk telefonla beni arayıp bilgi verilir ve anında sorun giderilir. Bütün bunlar neden acaba? Bu firmanın hayat sigortasını almış olan bir sağlık çalışanı olmam ve her an Covid nedeniyle ölüm riskiyle yüz yüze olmam nedeniyle midir? Benden aldığınız parayı ve zamanı helal etmiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ömer 06 Mayıs 14:15

Acentamdaki ilgili (? ) personel değil ancak acente sahibi bizzat yeni haberdar olarak devreye girdi ve sorunu çözdü. T** hanıma teşekkür ederim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler