Allianz Hayat ve Emeklilik Bizi Hem Mağdur Ediyor Hemde Attığımız Maillere Cevap Vermiyor!

Hüseyin Hüseyin13 Nisan 2017 18:42

Yapı Kredi'den 2 sene önce ev kredisi çektim. Kasım 2016 yılında evimin DASK poliçesini başka bir firmadan yenilettim. Yeniletmeme rağmen mart ayı içerisinde Yapı Kredi Allianz Sigorta tekrardan DASK sigortası yapmıştır. İlk önce bankaya gidip iptal ettirme talebinde bulundum. Banka tarafından Allianz Sigorta'ya iptal için mail atıldığı tarafıma söylendi. Daha sonra iptal edilip para hesabıma geri yatmadı.

Bunun üzerinde 28.03.2017 tarihinde Allianz Sigorta'ya mail attım. Bana aynı gün bilgilendirme maili geldi. 461290 kayıt numarasıyla çağrı merkezinden takip edebilirsiniz diye fakat bugün 13.04.2017 tarihinde mailin üzerinden en az 15 gün geçmesine rağmen ne geri dönüş yapıldı ne de iptal edilip param geri yatırıldı. Eğer bu sorunum çözülmezse sadece Tüketici Mahkemesine değil her yere şikayette bulunacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Allianz Hayat ve Emeklilik Logo Allianz Hayat ve Emeklilik 18 Nisan 2017 17:49

Değerli Müşterimiz, Sunmuş olduğumuz ürün ve hizmetlerle ilgili taleplerinizi 444 4546 numaralı çağrı merkezimize veya web sitemiz üzerinden iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş. Saygılarımızla, Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler