11 Haziran
#12086636

Aliexpress Dolandırıcı Satıcıları Koruyor!

Yıllardır buradan alışveriş yaparım. Son zamanlarda dolandırıcı satıcıların artış göstermesinin tek sebebi Aliexpress'in bunların yanında yer almasıdır. Bu anlatacağım sadece basit bir örnek. Geçenlerde aldığım LCD ekranın yanında gönderilmesi gerekenlerden biri gönderilmemişti. Satıcıyla konuştum, 2$ iade edebileceğini belirtti. Türkiye'de PayPal kullanılamadığı için anlaşmazlık açtım ve 2 dolarımı talep ettim. Satıcı tekrardan PayPal önerdi ve öneriyi reddedince Aliexpress girdi devreye. Anlaşmazlığı "ürün ve tam para iadesi" olarak sonuçlandırdı. Ürün monte edilmiş LCD ekran, hadi sökme işini geçtim benim onu geri göndermem zaten bir dünya kargo masrafı. Aliexpress bunu bildiği için göz göre satıcıyı korudu ve kargoyu geri gönderemediğim için Anlaşmazlık ondan yana sonuçlandı.


Bu süreçte defalarca Aliexpress müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalıştım fakat ya sürekli hata aldım, ya da robot çıktı, canlı desteğe bağlanamadım. Herhangi bir iletişim mailleri de bulunmuyor. Yani şu anda Aliexpress ile iletişim kurmanız imkansız!

Emir Emir 5.453 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emir27 Temmuz

    Canlı desteğe bağlanmanın bir yolunu buldum. 3 kez 3 farklı yetkili ile toplam 2 saate yakın görüşme yaptım. Hep sabit kalıp cümlelerle, "sana hak veriyorum, senin yerinde olsam aynısını düşünürdüm, bu işin çözülmesi için %100 efor sarfedeceğime emin olabilirsin, bla bla." oyalayıp durdular. Sorunum çözüme kavuşmadı, ve ben de Aliexpress'den alışverişe son verdim.

  • Emir09 Haziran

    Aliexpress ile iletişim kuramıyorum. Önceden canlı destek vardı, derdimizi anlatırdık. Artık ne öyle bir destek ne de bir mail adresi var. Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurmaya çalıştığınızda tam anlamıyla "bir robot" size cevap vermeye çalışıyor. "Sorunum çözülmedi, insanla görüşmek istiyorum" deme hakkınız yok. Sorununuza eğer daha önceden yazılmış bir cevap yoksa eliniz kolunuz bağlı kandırılıyorsunuz.

Ziyaretçi Yorumları