Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Ali Osman Ulusoy Firması Paramı İade Etmiyor

Mehmet
15 Şubat 12:50
1.410

Eşim ve iki oğlum Almanya'ya tatile gidecekti. Kendilerini Antalya'dan uğurlamak için 19 Ocak saat 6:30'da Isparta'dan kalkacak Ali Osman Ulusoy şirketine ait seferden 4 bilet aldım (enuygun.com sitesinden). Otobüs Karadeniz’den kalkıp Isparta üzerinden Antalya'ya gitmektedir. Saat 6:15 civarı otogara vardığımızda şirketle ilgili yazıhane görevlisi otobüsün 45 dakika rötarlı olduğunu söyledi. Bizim uçağa yetişmek zorunda olduğumuzu, bu nedenle bekleyemeyeceğimizi söyledim. Çünkü yurt dışı uçuşlar için 2 saat önceden havaalanında olmak gerekmektedir. Isparta’dan 45 dakika geç kalkacak olan otobüs ile uçağa yetişmemiz mümkün olmayacaktı. Hemen kalkmak üzere olan Isparta Petrol şirketi yazıhanesinden dördümüz için 200 TL daha fazla ödeyerek 760 TL’ye yeni bir bilet aldım ve yola çıktık. Yola çıkmadan önce enuygun.com sitesinin 850 333 88 88 numaralı telefonunu arayarak (saat 6:22’de) Ali Osman Ulusoy otobüsünün gecikeceğini bildirerek yukarıdaki durumu anlattım ve bilet paramın iadesini istedim. Telefondaki görevli otobüs şirketine mail atıp bildireceğini söyledi. On gün sonra Enuygun sitesini tekrar aradığımda, firmadan iki gün sonra cevap maili geldiğini ve otobüsün sadece yarım saat geciktiği için bilet parasını iade edemeyecekleri iletildi. Enuygun hakkında yaptığım şikayet üzerine iki kez arandım. Son aramada Ali Osman Ulusoy firmasının gece yarısından sonraki bir saatte (00:15 gibi hatırlıyorum) SMS gönderdiği söylendi. Bu SMS’de 45 dakika rötar olduğu yazıyormuş. Halbuki Enuygun’u her aramamda otobüs firmasından gelen mailde yarım saat gecikme olduğundan iade edemeyecekleri söylenmişti. Telefonum sürekli açık ancak bana gelen bir SMS olmadı. Muhtemelen bu SMS yazıhanelerine gönderilmiş ki oradaki görevli de bize böyle demişti. SMS tarafıma ulaşmadı ancak ulaşmış bile olsa benim bileti iptal etmekten başka şansım yok ki ben de otobüs kalkış saatinden önce unuygun.com’u arayarak bunu talep ettim. Ayrıca SMS gelse bile benim geldiği sırada görme imkanım yok. Çünkü sabah erken kalkmamız gerektiği için akşamdan tabii ki erken yattık. İlgili otobüs biletleri ve uçak biniş kartlarından biri ekte sunulmuştur. Seyahat edemeden haksız yere benden alınan 560 TL’nin tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. Aksi takdirde “Tüketici Hakem Heyeti” ne başvuracağım. Not: Enuygun.com, çözümün “otobüs firması veya terminallerle ilgili olduğunu” belirtmiştir. Bu nedenle Ali Osman Ulusoy firmasına yazdım.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Kaptan

Otobüs yoldan gelen bir araçtır yol halidir geç kalabilir rötar yapabilir sana git başka firmadan bilet al demiyor ki kendi isteğiyle otobüsü beklemiyorsun burda bir hak talep edeceğini sanmıyorum

Mehmet

Ben bilet aldığım saatte yolculuk yapmak için alıyorum. Ben saatinde nasıl geç kaldığımda biletim yanıyorsa ve sorumluluk bana ait ise otobüs vaktinde gelmediğinde de sorumluluk firmaya aittir. On on beş dakika değil 45 dakika, belki de otogardan çıkışı daha geçtir. Onu da bilemiyoruz. Ben bir dakika geciksem hakkım yanacak, firma ne zaman isterse o zaman gelecek öylemi. Kaldı ki uçağımız kaçacak, bekleme imkanımız yok. Belli ki fahri firma avukatısın ama "güneş balçıkla sıvanmaz".

Benzer Şikayetler

Ali Osman Ulusoy Tekli Koltuk Yerine Çift Koltuk İşkencesi

Nurullah
13 Haziran 14:03
307
Ali Osman Ulusoy Tekli Koltuk Yerine Çift Koltuk İşkencesi

Ali Osman Ulusoy'un Bakımsız Araçları

Gizem
13 Nisan 07:48
453

Ali Osman Ulusoy Firması Bagajımı Mahvetti

Duygu
19 Ocak 12:45
1.002
Ali Osman Ulusoy Firması Bagajımı Mahvetti
Ali Osman Ulusoy Firması Bagajımı Mahvetti
Benzer Şikayet Yaz