sta-4-hoverİyi Çözüm

Algida Sorumsuzluğu!

Fatih Fatih13 Nisan 2019 13:10

39 yıllık geçmişi olan, Karabük ilinde merkezi noktalardaki 2 şubeli 'Danışlar Market' isimli işletmemde her dönem sürekli olarak Algida markası ile çalışmaktayım. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşamamıştım, fakat son dönemlerde Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan 'Danışlar Market 2' isimli şubeme; ödeme geciktirme, çalışanlara saygısızlık vs... Kesinlikle olmamasına rağmen rut planı dahilinde gelinmiyor, eksiklerime bakılıp sipariş yazılmıyor. Yükümlülüğüm olmamasına rağmen kendi imkanlarımla firmaya ulaşıp verdiğim siparişlerde zamanında gelmiyor. İlgili distribütör olan 'Umurlar Gıda' bünyesinde yaşanan bu olay Algida markasının kalitesini, saygınlığını ve prestijini ciddi manada sarsmaktadır. Bu konu ve sebepleri yüzünden müşteri kaybı yaşamaktayım. Konu ile ilgili Algida markasının yetkili birimlerine konu ile ilgilenmelerini, gerekli ikaz ve uyarıların yapılmasını talep ve rica ederim. Yaşadığım sorunun çözülmesi adına gerekli kurum ve makamlara şikayet de bulunacağımı bilgilerinize sunarım. İyi çalışmalar diler, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

profile-icon Fatih 13 Nisan 2019 13:59

Bildiriminiz için teşekkür eder ilgili firma Karabük 'umurlar gıda' ya gerekli ikazın yapılmasını ısrarla rica ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Algida Logo Algida 13 Nisan 2019 13:36

Değerli tüketicimiz, Tüketicilerimize, hem kendileri hem de diğer insanlar için yararlı markalar ve hizmetler sunarak, onların kendilerini iyi hissetmelerine, iyi görünmelerine ve yaşamdan daha fazla keyif almalarına yardımcı oluyoruz. İnsanların, dünya üzerinde küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratmalarını teşvik ediyoruz. İçinde bulunduğumuz hızlı tüketim ürünleri sektöründe, müşteri ve tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak KALİTELİ ve GÜVENLİ ürünler sağlamak amacıyla, tüm üretim yerlerimizde ISO9001 (Kalite Yönetim Sistemi), ISO14001 (Çevre Yönetim Sistemi), OHSAS18000 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi), gıda üretim yerlerinde ISO22000 (Ürün Güvenliği Yönetim Sistemi) ve TPM (Toplam Üretken Bakım) uygulamaları mevcut olup, bu uygulamaların gelişmesi, iyileştirilmesi ve sürekliliği konusunda kesintisiz çalışıyoruz. Siz değerli tüketicilerimizin ürün ve hizmetlerimizle ilgili geri bildirimlerini “kendimizi geliştirmek için bir fırsat” olarak değerlendiriyoruz. Yasal mevzuatlara ve Unilever standartlarına uygun olacak şekilde piyasaya arz ettiğimiz ürünlerimiz hakkında, www.sikayetvar.com adresinde yer alan başvurunuzu, “Tüketici ve Müşteri Memnuniyeti Prosedürü” müz doğrultusunda değerlendirerek sonucu hakkında tarafınıza bilgi vereceğiz. Şirketimize ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için tüm Unilever çalışanları adına teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Unilever Tüketici Hattı: 444 25 19 www.unilever.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler