sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Rize Alfemo Neta Mobilya Pişmanlığı

Murat Murat03 Temmuz 2019 14:14

28.02.2019 tarihinde alınan, 19.04.2019 tarihinde ödemesi tamamen yapılan ürünlerim. Benimde talimatımla 22.05.2019 tarihinde evime teslim edilmiştir. Buraya kadar her şey güzel fakat teslimat esnasında yemek masasandalyelerinin bacağının eksik olduğunu, bacakların dengeli olmadığını, koltuk takımında bir koltuğun köşesinin yırtık olduğunu tespit ettik ve yetkili servis arkadaşlarla arıza kaydı oluşturduk. Bana ürünleri alırken 15 günde bir Ankara'dan servisin geleceğini beni kesinlikle mağdur etmeyeceklerini söylemişlerdi.

18.06.2019 tarihinde aradılar ve sıkıntılarınızı gidermeye geliyoruz dediler. Daha sonra bu olanlar yeterince komik değil der gibi Ankara'dan elinde spiralle biri geldi. dengesiz bacakları yonttu ve düzeltti. Eksik bacağın yerine (bacakların hepsi beyaz) kahverengi bir bacak getirdi. Koltuğa dokunmadan gittiler. Aradık söyledik, hatırlattık; tamam dediler, servis gelecek dediler. 15 günde bir gelecek olan o servis tam 45 (kırk beş (xlv) ) gün olmasına rağmen evin yanından geçmedi. İnanın bir kez dahi sizi böyle bir şeyle karşıya bıraktığımız için kusura bakmayın demeye bile aramadılar. O kadar para canlısı insanlar. Tek istedikleri şey ürünümü al ve para ver. Para. Para.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Alfemo Logo Alfemo 26 Temmuz 2019 14:45

Değerli Müşterimiz; Görüşmemiz üzerine tüm sorunların giderildiği bilgisini aldık. Yaşatmış olduğumuz sıkıntı için özür diliyoruz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler