04 Kasım
#12904099

Alfemo'nun Kumaş Çelişkisi Ve Yaşattığı Mağduriyet!

Yaklaşık 1,5 yıl önce özellikle teşhirde gördüğüm orijinal şekliyle lucas koltuk takımı ve onun bel minderlerindeki renklere uygun gravity sandalye aldık. Tül halı vs.her şeyi bunları baz alarak düzenledik. Ancak lucas koltuklarda tüylenme oluştu, Alfemo kumaş değişikliğine karar verdi tamam aynısı döşensin dedim,ancak onu da kabul etmediler. Kumaş incelemede diye ama nasıl oluyor da halen alıcı olanlara bu kumaşla sipariş geçiyorlar bu çelişkiyi anlamak mümkün değil! Mağazalarda halen satışta. Özellikle farklı kumaş seçmem söylendi sandalyeye uygun olan koltuğa uygun değil dendi koltuğa uygun olan da sandalyeye uymuyordu. Sorunlu olan ürünümüzün arkasındayız deniyor matah bir şeymiş gibi 1 yılda çöpe döndü koltuk tabi ki arkasında duracaksın ama benim istediğim aldığım şekli olmuyor sonuçta! Ben aynı şekilde yenilensin dediğimde yapmıyorsa sandalyeyi de ona göre denk getirmekle satışının arkasında durmuş olursun! Benim yaşadığım gerçekten farklı bir durum ürünü yeniledik diyorlar ama bunu bir bütün olarak görmüyorlar. Peki siz teşhirde görsel olarak böyle bir takım oluşturur musunuz mağazalarınızda? Lütfen adil olun, bant kaydı gibi klasik cümlelerle karşılık vermek yerine elinizi vicdanınıza koyup bir değerlendirme yaparak müşteriye yaşattığınız duruma göre karar verin. Kurumsallığına güvenerek alışveriş yaptığım Alfemo ya yakışmadı!

Emel Emel 1.282 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emel05 Kasım

    Çözümlendi diyorsunuz halen! Seçerek beğenerek aldığım ürün bir şekilde zoraki farklı kumaşla değişti neden sorunlu olan kumaşınız halen mağazalarda yer alıyor bu etik mi? Neden bunu es geçiyorsunuz? Alan kişilerde aynı sorunu yaşarsa arkasındayız diyorsunuz yani öncelikle bile bile müşteriyi bağlamaktır bu! Nasılsa teknik olarak çözümlersiniz koltuk takımını alan kişi ona uygun dizayn yapacak bu önemli değil değil mi? Bu sürece gelene kadar yani tüylenmeden önce yaşanan birçok hatayı dile getirmedim bile! Kalite kontrol nasıl yapıyor bu hatayı bundan önce 18 yıl kullandığım ürünümde bir kere bile bir sorun yaşamadım marka olsun dedik yaşattıklarınıza bakın halen sandalyede teknik sorun yok diyorsunuz. Aynı nakarat! Çözümlemek bu değil ben ilk başta ürünü orijinal şeklinden vazgeçeceğime alın hepsini dediğimde neden kabul etmediniz? Sorunlu olan ürünü çözümledik diyerek kendinizi rahatlatın bu sıkıntıyı yaşattığınız herkesin hakkına girdiğinizi de lütfen unutmayın!

  • Alfemo Temsilcisi05 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Koltuk takımınızdaki sorunlarınız 30.10.2019 tarihinde Teknik Servis departmanımız tarafından çözülmüştür. Sandalyeleriniz de teknik olarak sorun bulunmadığından dolayı işlem yapılmamıştır. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler