sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Alfemo Yırtık Ürün Gönderimi

Hasan Hasan17 Eylül 13:13

Alfemo / Samsun İlkadım kirazlık mağazanızdan almış olduğum rialto oturma grubunu sıfır ürün olarak satın aldım. İkinci el ürün olarak değil. Fakat teslimatta bana yırtık koltuk takımı getirdiler teslim eden arkadaşlar fotolarını çekmiş ve ben mağazayı arayarak durumu 053****85 numaralı telefon üzerinden belirttiğimde, bayan arkadaş koltukların değişeceğini belirtti. Daha sonra mağazada görevli bay personel servis gönderilip, yırtıkların dikileceğini bildirdiler. 

ben sıfır almış olduğum ürünü sıfır ürünle değiştirilerek mağduriyetimin giderilmesini istedim. Ama pek oralı olan olmadı. Eve gönderilen servis personelleri iğne iplikle koltuğun köşesini dikmeye kalktılar ve dikiş resmen belli bir şekilde göründüğünden kabul etmeyip, diğer yırtık ürüne müdahale ettirmeyip, ürün değişikliği istedim ne geri dönüş yapan var, ne de ilgilenen. 

Mağazayı arıyorum, geri dönüş yapılacak deniliyor, ama dönen yok. Alfemo eğer gerçekten kurumsal bir firma ise ve müşteri memnuniyetine önem veren, sattığı ürünün arkasında duran bir firma ise, sağlam sıfır koltuklarımı bana getirip ve teslim ettikleri yırtık ürünleri geri alırlar. Kesinlikle sıfır almış olduğum koltuklarda tadilat tamirat istemiyorum. Bana bu tür tekliflerle gelmeyin . Yeni koltukları getirip yırtık teslim ettiğiniz koltukları geri alın. Eğer ki yine sonuç alamazsan değişiklik yapılmazsa hakkımı yasal yollarla arayacağımı bildiririm.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hasan 23 Ekim 17:58

Şikayetimizi buradan bildirdik buradanda sonuç alamadık sadece kumaş değişimi yapabileceklerini söylediler. Koltuk değişimi için koltukları aldığımız mağaza ile görüşmemiz söylediniz 14.10.2020 tarihinde mağaza ile görüştük gün içerisinde mağaza satış sorumlusunun dönüş yapacağı söylendi ama hala dönüş yapan yok. Anladım ki Alfemo müşterisini kandırıyor sıfır ürün alıyorsunuz evinize defolu ürün gönderiyorlar ve değişim dahi yapmayarak kendi hatalarını sıfır aldığınız ürünü tamir ederek telafi etmeye çalışıyorlar. Tamir ettirecek olsam ikinci el eşya alırdım. En mantıklı olan Tüketici Mahkemesi'ne başvuru yapmak

profile-icon Hasan 30 Eylül 08:16

Şikayetler dikkate alınmıyor sanırım? Daha geri dönüş yapan olmadı

profile-icon Hasan 23 Eylül 14:25

Hala bekliyoruz

Alfemo Logo Alfemo 18 Eylül 15:43

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmış olup, konuyla ilgili servis kaydınız açılmıştır. Saygılarımızla

Alfemo Logo Alfemo 18 Eylül 13:08

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmıştır, incelemeler devam etmektedir.

Alfemo Logo Alfemo 17 Eylül 14:35

Değerli Müşterimiz Şikayetiniz ile inceleme başlatılmıştır. 48 saat içinde dönüş yapılacaktır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler