Alfemo Yalova Yendora Mağaza Ürün Mağduriyeti

Sinem Sinem18 Temmuz 2019 00:36

2018 Ağustos ayında kendilerinden 1 adet oturma grubu alındı, oturma grubu misafir ağırlamak üzere kullandığımız salonumuza yerleştirilip toplamda 1 yılda 10 defa dahi kullanılmadı. Misafir olarak geldiğim ailemin evinde ürünün çekyat özelliğinden faydalanarak annem çekyatın bir tanesini açtı, ertesi gün tekrar kapatıp koltuk haline getirmek istediğimizde ise ürün kapanmadı. Sağ ve sol altta bulunan demirlerden solda olan S halini almış yamulmuştu, satışı yapan firmaya bilgi verdik görsel istediler, akabinde durumun kullanıcı hatası olduğunu ve bir şey yapamayacaklarını belirttiler. Üzerinde 48 kilo olan ben yattım, ürünün 1 defa çekyat özelliğini kullanalım dedik elimizde kaldı 1 yıl dahi olmayan oturma grubu resmen elde kaldı. 350 TL para vererek dışarıdan yaptırmak zorunda kaldım. Konu ile ilgili Tüketici Hakem Heyeti'ne de başvuracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sinem 26 Temmuz 2019 17:23

Sayın yetkili, Ürün için ilgili " yetkili bayinizden" konu ile ilgili dönüş bekledim, ortalama 1 hafta sonra ürün probleminde bizim hatalı olduğumuzu belirterek ürünün garanti kapsamından çıktığını dilersek belli bir ücret karşılığında yaptırabileceğimizi söylediler. Odanın ortasında 2 haftadır kapanmayan bir koltuk ile daha fazla hayatımıza devam edemezdik, kendileri konu ile ilgilenmediği içindir şikayetimiz, Basmakalıp, hazır iletiyi "cevap" niteliğinde buraya iliştirmeniz de bayii den bir farkınızın olmadığı anlamına geliyor sanıyorum, Yazıklar olsun bizlere sizden güvenip ürün satın aldık, Konuyu en kısa sürede hukuki sürece taşıyacak, hakkımızı sizlere bırakmayacağız.

Alfemo Logo Alfemo 26 Temmuz 2019 16:23

Değerli Müştemiz; Ürün problemlerinde dışarıdan müdahale yerine Alfemo teknik servisi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler